Hry ozdobily rekordní účast i výkony

Martin Kézr, Karel FeltPrávo

Na čtyři desítky překonaných světových rekordů a přes sedmdesát nových zápisů do historie nejlepších olympijských výkonů, to jen dokládá vysokou sportovní úroveň aténských OH. Rekordní byla i účast 10 891 olympioniků z 202 zemí, víc jich členem MOV ani není. Nejvíce medailí si odvezli, stejně jako na předchozích třech hrách, reprezentanti USA.

Američané tentokrát vybojovali 103 cenných kovů, v počtu zlatých ale druhá Čína předstihla Rusko a čtyři roky před hrami v Pekingu naznačila ohromný vzestup svého sportu. Historický úspěch se šestnácti medailemi, z toho šesti zlatými, zažili domácí Řekové, které hnalo za co nejlepšími výsledky místy až příliš nacionalistické publikum, málo ctící sportovní etiku.

Triumf čínského překážkáře

Atletika byla tradičně vrcholem olympiády a nabídla světový rekord ruské tyčkařky Isinbajevové (491 cm) i senzační triumf čínského překážkáře Liu Sianga, jenž ve fantastickém finiši na trati 110 m vyrovnal Jacksonovo maximum (12,91 s). Do historie vstoupí hned trojí kompletní obsazení stupňů vítězů jednou zemí po mužském běhu na 400 m (Američané), 3 km překážek (Keňané) či dálce žen (Rusky).

Vytrvaleckým tratím vládla Afrika a vynikající marocký běžec El Guerrouj se konečně dočkal olympijského zlata, a to hned dvakrát, když vyhrál neobvyklou kombinaci tratí 1500 a 5000 m. Před ním to dokázal jen legendární Fin Nurmi v Paříži 1924. Zlaté double má i britská mílařka Holmesová, mezi smutné poražené patří její krajanka Radcliffeová či vyhasínající americká hvězda Jonesová.

Navrátilové sen zůstal nenaplněn

Tradičním soubojem USA s Austrálií byly olympijské soutěže v bazénu, kde řádil hlavně osminásobný medailista Phelps, i když na kraulařské dvoustovce prohrál prestižní souboj s Thorpem a Nizozemcem van den Hoogenbandem, jenž se na poloviční trati zasloužil o jediné mužské evropské zlato.

Gymnastiku provázely hodně kontroverzní výroky rozhodčích, takže z Hammova vítězství ve víceboji zůstal trpký pocit. Naopak o třech zlatých Rumunky Ponorové, která se tak stala nejúspěšnější ženou aténské olympiády, pochybnosti nebyly.

Mezi hrdiny her patří i chilský tenista Massu, zlatý ve dvouhře i čtyřhře. Naopak touha nestárnoucí Navrátilové po medaili se nenaplnila. Na vodě uspěly legendy, britský veslař Pinsent počtvrté za sebou seděl ve vítězné lodi a německá kajakářka Fischerová doplnila svou úctyhodnou sbírku medailí na osm zlatých a čtyři stříbrné.

Basketbalisté USA zklamali, jejich kolegyně nikoliv

Olympiáda přinesla řadu překvapení v kolektivních sportech, jako dvě zlaté pro Argentinu (mužský fotbal i basketbal), naopak možná největším zklamáním byli američtí basketbalisté, kteří podcenili výběr hráčů a jejich nesourodý tým třikrát prohrál, což se USA nikdy v historii her nestalo a bronz je jen slabou náplastí na zklamání.

Naopak potřetí za sebou triumfovaly americké basketbalistky a také házenkářky Dánska, které úspěšně zvládly nervydrásající trestné hody po dvojím prodloužení finálové bitvy s Koreou.

Třiadvacet dopingových hříšníků

Vyhlášený ostrý boj proti dopinku byl v Aténách patrný, do pondělního večera bylo oznámeno 23 hříšníků porušujících pravidla čistého sportu, včetně zlatých Maďarů, kladiváře Annuse či diskaře Fazekase, a ruské vítězky koule Koržaněnkové. Dopinkové případy měnily medailové pořadí vedle atletiky také hned několikrát ve vzpírání a nevyhnulo se to ani veslování či cyklistice.

Počet případů jen potvrzuje, že postihy zřejmě musí být vyšší, třeba i v podobě doživotních sankcí hned při prvním odhalení. Seznam sportů by měl být i pro Peking zachován, některé disciplíny, jako střelba na běžící terč či rychlopalba, však v programu her končí. Stolní tenis se chystá nahradit čtyřhry soutěží družstev, o změnách uvažují i další mezinárodní federace. I pro OH 2008 budou platit přísné účastnické limity.