Konečný na Vueltě skončil

ALTO DE AITANA

Český cyklista Tomáš Konečný na Vueltě neodstartoval do nedělní 9. etapy. Na náročnou, 162 kilometrů dlouhou trať se šesti vrchařskými prémiemi jej za nepříznivého počasí nepustily zdravotní potíže, které kvůli otravě z jídla začaly sužovat většinu jezdců týmu T-Mobile.

Na start etapy ve Xativě se nepostavilo jedenáct jezdců. Konečný měl závod dobře rozjetý, sobotní časovka ale nakonec byla jeho posledním představením na Vueltě. Zdecimovaná německá stáj je nyní po předchozích odstoupeních již pouze čtyřčlenná. V průběhu horské etapy, narušené deštěm, se v čele často míchalo pořadí, odvážně vpřed se pouštěl i René Andrle, jenž však nakonec skončil hluboko v poli poražených.

Z prvenství se v kopcích radoval Ital Leonardo Piepoli, o svém etapovém vítězství rozhodl zhruba půl kilometru před cílem, když nastoupil svému španělskému soupeři Robertu Herrasovi a vyhrál o několik metrů. Jako devátý projel cílem Američan Floyd Landis, jenž si udržel zlatý trikot pro vedoucího muže průběžného pořadí.

Obrovské problémy měl na trati do Alto de Aitana i vítěz sobotní časovky Tyler Hamilton, jenž v kopcích vysloveně trpěl. Kapitána týmu Phonak se snažil dotáhnout do skupiny favoritů Oscar Sevilla, sám Američan však poznal marnost své snahy a poslal svého španělského kolegu dopředu. Olympijský vítěz z Atén nakonec dojel do cíle s více než desetiminutovou ztrátou na Piepoliho.

V pondělí je na programu 10. etapa z Alcoi do Xorretem, během 174,5 km na peloton čeká pět vrchařských prémií.

Výsledky
8. etapa (časovka 40 km):
1. Hamilton (USA) 47:16 min., 2. Peňa (Kol.) 15, 3. Landis (USA) 18, 4. Beltran 28, 5. Nozal 37, 6. Mancebo 57, ... 22. Hruška 2:10, 39. Andrle 3:04, 170. Konečný (všichni ČR) 7:14.
9. etapa (162 km):
1. Piepoli (It.) 4:29:35 hod., 2. Heras 4, 3. Nozal 10, 4. Ferrio 15, 5. Mancebo 25, 6. Valverde (všichni Šp.) 29, ... 91. Andrle 18:11, 108. Hruška 25:56..
Průběžně:
1. Landis 31:46:48, 2. Beltran (Šp.) 33, 3. Mancebo 38, 4. Nozal 51, 5. Valverde 57, 6. Heras 1:35, ...