Rubriky:

Lyže a snowboard

Loňský vítěz Velké pardubické vyrazí poprvé do dostihu

20. června 2003 10:58 - PRAHA

Poprvé od loňského velkolepého triumfu půjde do boje devítiletý hnědák Maskul. Vítěz předešlého ročníku Velké pardubické se opět představí v prostředí, kde v říjnu zářil. V sobotu v rámci dvoudenního mítinku, jímž se uzavře první půle sezóny, absolvuje druhou kvalifikaci pro letošní ročník největšího domácího překážkového dostihu.

 

internet

"Podle pravidel by jako loňský vítěz do kvalifikace ani nemusel, ale majitel ho chce nechat proběhnout," říká Petr Pucandl z představenstva pořádajícího Dostihového spolku.

Maskul (ž. Kameníček) připravovaný Radkem Holčákem může být v nevýhodě proti rozběhaným soupeřům v čele s nedávným vítězem z Baden Badenu Decent Fellowem a v italském Meranu úspěšnou Registanou. Ambice této klisny na 5800 m dlouhé trati posílí i německý žokej Peter Gehm, který v loňské Velké vedl k triumfu právě Maskula.

Dotace dostihů se stále snižují

Zatímco kvalifikace dotovaná 270 000 korunami je obeslána 15 koni, nedělní vrchol - klasická steeplechase Zlatý pohár Paramo má chudičké obsazení. Na pětikilometrovou trať vyrazí jen šest koní.

"Jsou u nás dva proudy. První chce přiblížit naše dostihy rychlým soubojům podobným těm v Anglii a ve Franci, ale vypadá to, že pro to u nás moc koní není. Druhý směr hodlá setrvat u domácích specifik, jaká jsou k vidění ve Velké pardubické, pro příště se prostě zařídíme podle zájmu trenérů a majitelů koní," přemítá Pucandl.

Pořadatelé potvrzují trend snižování dotací většiny dostihů. Jen prémie Velké pardubické se nemění - zůstává na 4 miliónech korun. Zlatý pohár se poběží o 600 000, což je asi o třetinu méně proti loňsku. "Někteří naši partneři nepotvrdili rozsah reklamní spolupráce z minulosti, a proto jsme byli nuceni přistoupit k tomuto opatření," líčí Pucandl.

Dráha pociťuje nedostatek deště

Starosti před vrcholným víkendem úvodní poloviny překážkové sezóny dělá organizátorům počasí. "Tři týdny u nás moc nepršelo, jakoby se déšť Pardubicím vyhýbal. Alespoň jsme se sami snažili zavlažovat," podotýká Pucandl k tvrdší dráze, která by případně mohla komplikovat mítink, jehož program po oba dny začíná ve 14 hodin.

V Pardubicích jsou v plném proudu práce na přípravách mistrovství Evropy juniorů v závodě jezdecké všestrannosti, které jsou na programu v srpnu. "Připravili jsme zcela novou dráhu pro military a věříme, že naše premiérové pořadatelství v této oblasti dopadne k všestranné spokojenosti," dodává Pucandl.

Václav Procházka

Zrušit