Rubriky:

Lyže a snowboard

SP lyžařů v Novém Městě je vážně ohrožen

18. prosince 2006 13:43 - BRNO

Pouze výrazné ochlazení v následujících dvou dnech může zachránit konání Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. Definitivní rozhodnutí o osudu závodu s oficiálním názvem E.ON Zlatá lyže, který má být zároveň prvním dílem premiérového ročníku Tour de Ski, by mělo padnout do pátečního večera.

 

archiv

"Situace není příznivá. Dlouhodobé předpovědi se nenaplnily, na sklonku minulého týdne mrznout nezačalo," poznamenal na pondělní tiskové konferenci předseda organizačního výboru SP v Novém Městě Petr Honzl.

Pořadatelé mají připraveno deset sněhových děl, o víkendu byla necelé čtyři hodiny v noci v provozu. "Potom se ale opět oteplilo, zvýšila se relativní vlhkost a museli jsme výrobu technického sněhu zastavit. Začalo sice i drobně sněžit, ale předpověď počasí na další dny hovoří o oteplení," dodal Honzl.

Novoměstští pořadatelé jsou v každodenním telefonickém spojení s duchovním otcem projektu Tour de Ski a současně ředitelem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace FIS Jörgem Capolem. "Už jsme se domluvili i na tom, že bychom připravili pouze dvoukilometrový okruh. Ale pokud nebude mrznout, tak jsme bezmocní," řekl Honzl.

Jiná řešení

Pořadatelé ale hledají i jiná řešení. Kontaktovali kolegy na Mísečkách v Krkonoších, kde se už začal vyrábět technický sníh. "Jenže problémem je sehnat v dostupném okolí ubytování pro čtyři sta lidí doprovodu a také zajištění přímého televizního přenosu. Také jsme zjišťovali situaci v Rakousku, kam by se případně za určitých podmínek mohl závod přeložit," poznamenal Honzl.

Marketinkový manažer závodu Jiří Hamza si však nedokáže představit, že by se Zlatá lyže uskutečnila jinde než v Novém Městě. "Právě závod v Novém Městě na Moravě má být i jedním z vrcholů kariéry Kateřiny Neumannové, která chce po sezoně ukončit svou kariéru," uvedl Hamza.

Za posledních deset let potkala lyžaře v Novém Městě na Moravě podobná situace na přelomu let 1997/98. Tehdy den před koncem roku museli odřeknout kvůli výraznému oteplení závod Světového poháru, který měli pořádat 7. ledna 1998. Od té doby se už každoročně závod Světového poháru v Novém Městě uskutečnil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard