Slalom v Alta Badii vyhrál Švéd Larsson

ALTA BADIA

Švéd Markus Larsson vyhrál slalom Světového poháru v italské Alta Badii. Sedmadvacetiletý Seveřan se díky vydařenému druhému kolu posunul ze sedmé příčky po prvním kole až na vrchol a radoval se ze druhého vítězství v závodě SP v kariéře. Se ztrátou devatenácti setin sekundy skončil druhý Američan Ted Ligety, třetí pozici nakonec obsadil Chorvat Ivica Kostelič.

Ani jeden z dvojice českých reprezentantů se neprosadil do bodované třicítky a nepostoupil do druhého kola. Martin Vráblík první kolo nedokončil a Filip Trejbal skončil sedmačtyřicátý se ztrátou přes jeden a půl vteřiny na třicáté místo.

Ve druhém kole neuspěl žádný ze slalomářů, kteří se po první polovině závodu pohybovali na stupních vítězů. Vedoucí Francouz Stéphane Tissot, jehož kouč stavěl trať prvního kola, druhé kolo nedokončil. Průběžně druhý Fin Kalle Palander, vítěz nedělního obřího slalomu, po chybách skončil až pátý a obhájce triumfu v SP Benjamin Raich sice dorazil do cíle, ale za neprojetí branky byl diskvalifikován.

Larsson ve Světovém poháru triumfoval podruhé, poprvé se mu to povedlo rovněž ve slalomu v březnu na domácí půdě v Aare. Celkově počtvrté skončil na stupních vítězů.

Rakouská pohroma

Pro všechny Rakušany skončil závod fiaskem, na bodované pozici nebyl ani jeden z devíti jejich reprezentantů. Tento unikát potkal alpskou velmoc ve slalomech SP poprvé v historii. "Dneska jsme to totálně podělali. Zklamání je obrovské," ulevil si šéf rakouských sjezdařů Toni Giger. "Jak je vidět, stát se v životě může opravdu cokoli," přidal se rozčarovaný Raich.

Larsson ve Světovém poháru triumfoval podruhé, poprvé se mu to povedlo rovněž ve slalomu v březnu na domácí půdě v Aare. Celkově počtvrté skončil na stupních vítězů. Slalomářská špička je letos nebývale široká, tři závody měly pokaždé jiného vítěze a ve dvanácti závodech celkově v tomto pohárovém ročníku vyhrálo jedenáct různých lyžařů z devíti zemí. Dnes pětadvacet nejlepších dělilo jen 1,62 sekundy. "Letošní zima je skutečně zajímavá, a nejen ve slalomu," přikývl Kostelič.

Závod se nevydařil Američanovi Bodemu Millerovi, který vypadl hned v prvním kole. Po prvním pádu se ještě zvedl a pokračoval, ale vzápětí upadl podruhé a popáté v této sezoně závod nedokončil.

Výsledky:
1. Larsson (Švéd.) 1:44,51 (51,28+53,23), 2. Ligety (USA) 1:44,70 (50,68+54,02), 3. Kostelič (Chorv.) 1:44,99 (51,42+53,57), 4. Rocca (It.) 1:45,13 (53,40+51,73), 5. Palander (Fin.) 1:45,14 (50,55+54,59), 6. Lizeroux (Fr.) 1:45,18 (52,36/52,82), 7. Sasaki (Jap.) 1:45,22 (51,69+53,53), 8. Grange (Fr.) 1:45,26 (52,38+52,88), 9. Vajdič (Slovin.) 1:45,33 (52,77+52,56), 10. Byggmark (Švéd.) 1:45,35 (52,07+53,28), ...47. Trejbal 54,65, Vráblík (oba ČR) - nedokončil 1. kolo.
Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 10 závodů): 1. Larsson 180, 2. Janyk (Kan.) 116, 3. Byggmark 111, 4. Rocca 110, 5. Raich (Rak.) a Myhrer (Švéd.) oba 100, ...37. Trejbal 12.