Záhrobská jela slalom bez hůlky, skončila osmá

VAL D´ISERE

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve čtvrtečním slalomu Světového poháru ve francouzském Val d'Isere osmou pozici. Druhé kolo přitom absolvovala bez hůlky, která se jí hned na startu zasekla, přesto udržela své umístění z úvodního dějství. Vyhrála Rakušanka Marlies Schildová, bronzová olympijská medailistka a vítězka obou předchozích slalomových závodů v této sezóně v Levi a v Aspenu.

Díky stobodovému zisku se Schildová dostala do čela Světového poháru. "Jsem hlavně ráda, že mě nic nebolí, koleno ani záda," prohlásila v cíli. "Tu sérii vítězství jsem rozhodně nečekala, ale necítím se neporazitelná. Dneska to bylo docela těsné, všechny hodně překvapilo, jak bylo postavené druhé kolo," dodala Rakušanka, která před týdnem vyhrála i kombinaci v Reiteralmu. V druhém kole stavěl slalomovou trať ve Val d'Isere otec české lyžařky Petr Záhrobský.

Na dalších pozicích za současnou slalomářskou suverénkou, která vedla už po prvním kole, skončily s odstupem více než dvou desetin sekundy Annemarie Gergová z Německa a Švédka Therese Borssenová. Gergová přitom dosáhla v 31 letech svého nejlepšího výsledku v kariéře a druhé místo oplakala. "A to jsem už na podzim chtěla skončit, ale (trenér) Mathias Berthold mě přesvědčil, aby to ještě zkusila," řekla Gergová.

Útok na další medailové posty nevyšel Američankám, které tento týden ve Val d'Isere vyhrály oba předchozí závody, třebaže Resi Stieglerová byla v polovině slalomu třetí a vítězka středečního sjezdu Lindsey Kildowová čtvrtá. "Moc jsem se snažila, ale už jsem asi neměla dost energie. Jsem zklamaná, že nemám žádné body," uvedla Kildowová, která v druhém kole minula branku. Hůlku ztratila poprvé

Neuspěla ani zlatá olympijská medailistka z Turína Anja Pärsonová ze Švédska: skončila sedmá s náskokem pouhých čtyř setin před Záhrobskou. Rakušanky v letošní sezóně SP vyhrály všechny závody mimo sjezdů a v celkovém pořadí jim patří první tři místa, navíc je Kathrin Zettelová pátá.

Záhrobské se nikdy nestalo, že by ztratila hůlku, maximálně ji zlomila, ale ne v závodu SP. "Snažila jsem se zareagovat, dostat se do rytmu a koncentrovat na jízdu," řekla spolupracovníkovi ČTK po závodu, v němž dosáhla nejlepšího výsledku ve slalomech této sezóny. Neměla přitom možnost odrážet hůlkou branky. "Budu mít modřiny, ale jinak jsem to přežila docela dobře. Jsem spokojená, neohlížela jsem se na to a nejela ani opatrně," dodala.

Další české závodnice Eva Kurfürstová ani Michaela Smutná se do druhého kola neprobojovaly. Kurfürstová obsadila se ztrátou 3,65 sekundy 37. místo, Smutná skončila osmačtyřicátá.

Dnešní slalom ve Val d'Isere se jel jako náhrada za zrušený závod, který se měl původně konat ve středu 20. prosince v jiném francouzském středisku Megéve.

Výsledky:
1. Schildová (Rak.) 1:46,15 (52,15+54,00), 2. Gergová (Něm.) 1:46,36 (52,63+53,73), 3. Borssenová (Švéd.) 1:46,39 (52,21+54,18), 4. Zettelová (Rak.) 1:46,53 (52,60+53,93), 5. Zuzulová (SR) 1:46,82 (53,30+53,52), 6. Stieglerová (USA) 1:46,94 (52,48+54,46), 7. Pärsonová (Švéd.) 1:46,97 (52,80+54,17), 8. Záhrobská (ČR) 1:47,01 (52,86+54,15), 9. Kirchgasserová (Rak.) 1:47,11 (53,36+53,75), 10. Bergmannová-Schmudererová (Něm.) 1:47,62 (53,45+54,17), ...37. Kurfürstová 55,80, 48. Smutná (obě ČR) 57,00.