Janda byl v Ga-Pa třináctý, zkrácený závod vyhrál Küttel

Druhý závod Turné čtyř můstků, který byl v pondělí kvůli špatnému počasí ukončen po prvním kole, vyšel českým skokanům na lyžích lépe než ten zahajovací. Obhájce celkového vítězství Jakub Janda skončil v Garmisch-Partenkirchenu na třináctém místě, sedmnáctiletý Roman Koudelka obsadil patnáctou pozici.

Poprvé v sezóně vyhrál Švýcar Andreas Küttel a v průběžném pořadí Turné ztrácí tři body na vedoucího Rakušana Gregora Schlierenzauera. Šestnáctiletý vítěz z Oberstdorfu byl v pondělí čtvrtý.

Janda před rokem v Ga-Pa jako první český skokan po šestnácti letech vyhrál závod Turné čtyř můstků a odrazil se k pozdějšímu triumfu, o který se podělil s Finem Jannem Ahonenem. V dnešním deštivém počasí s proměnlivým větrem vítěz loňského Světového poháru skočil 120 metrů a snadno porazil Fina Janneho Happonena. Celkově je Janda v miniseriálu sedmnáctý, Ahonenovi patří sedmé místo.

Koudelka si vedl nečekaně dobře

Nečekaně dobře si vedl nováček na Turné Koudelka, který po dvou třicátých místech dosáhl nejlepšího výsledku ve Světovém poháru. Souboj se zkušeným Michaelem Uhrmannem z Německa sice prohrál, ale zásluhou výkonu 118,5 metru suverénně postoupil mezi elitní třicítku. Z českého tria dnes neuspěl jen Antonín Hájek, který skočil 102,5 metru a obsadil 45. místo.

Janda mínil, že za normálních okolností by v podobných podmínkách závod mohl být klidně zrušen. "Jenže se jedná o Turné, aspoň jedno kolo jsme museli odskákat," prohlásil Janda v rozhovoru s novináři. Se svým skokem byl vcelku spokojen. "Už zkušební kolo bylo dobré," uvedl.

Během závodu se na můstku hodně točil vítr a Jandu zavál trochu doprava. "Proto ten skok nebyl úplně plynulý," řekl. Ve zkušebním kole, kdy skočil 113,5 metru, se mu líbila tvrdá nájezdová stopa. Při závodu už byla situace jiná. "Až jsem se zhrozil, jak to bylo hrbolaté," uvedl s tím, že za to nejspíš mohla chemická úprava umělého sněhu.

Výhra po třiceti letech

Küttel vybojoval vítězství skokem dlouhým 125,5 metru a vylepšil druhé místo z Oberstdorfu. Za ním skončili s malou ztrátou Fin Matti Hautamäki a Japonec Noriaki Kasai, který bodoval poprvé v tomto ročníku Světového poháru.

Švýcarský skokan vyhrál jeden ze závodů Turné po dlouhých 30 letech, v roce 1977 zvítězil v Bischofshofenu Walter Steiner. Küttel uznal, že mu nahrály výhodnější povětrnostní podmínky. "Ale člověk musí umět tuhle přízeň využít. Chystal jsem se na druhé kolo, když mi lidi začali gratulovat. Uvěřil jsem tomu, že jsem vyhrál, až když jsem stál na stupních," řekl novinářům šťastný vítěz. Po dvou výborných výsledcích začíná pomýšlet na celkový triumf v Turné. "Gregor teď bude skákat v domácím prostředí, ale já tam budu taky."

Schlierenzauer skákal v době, kdy už byla nájezdová stopa hodně rozbitá a závodníky i 15 000 diváků stále více trápil déšť, proto byl se čtvrtým místem spokojený. "Ty podmínky byly opravdu hodně těžké. Byla to velká zkušenost, předvést v tom dobrý skok. Povedlo se to," prohlásil objev sezony, který může 7. ledna oslavit vítězstvím v prestižní soutěži sedmnácté narozeniny.

Trenéři mohou mít jiný pohled

Na Turné byl ukončen závod po prvním kole poprvé po 21 letech a počtvrté v historii. "Nemohli jsme rozhodnout jinak, museli jsme se řídit rozhodnutím jury, i když trenéři mohou mít jiný pohled," řekl ředitel závodu Walter Hofer.

Turné se nyní přesune do Rakouska, kde bude po denní pauze pokračovat ve středu kvalifikací.