Hirscher vyhrál slalom v Saalbachu a slaví 63. vítězství v SP

Saalbach-Hinterglemm

Rakouský lyžař Marcel Hirscher vyhrál s přehledem slalom Světového poháru v Saalbachu a upevnil si vedení v celkovém pořadí sezony. Sedminásobný držitel křišťálového glóbu se navíc díky 63. vítězství v seriálu SP v kariéře osamostatnil na třetím místě historických tabulek.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Marcel Hirscher vyhrál slalom v SaalbachuVideo: sntv

Suverén technických disciplín posledních let, jenž vyhrál i dosud jediný odjetý slalom sezony v Levi, se o třetí příčku dělil od pondělního triumfu v paralelním obřím slalomu v Alta Badii s krajankou Annemarií Moserovou-Pröllovou. Více vítězství mají na kontě jen legendární Švéd Ingemar Stenmark (86) a americká hvězda Lindsey Vonnová (82).

"Rakouský rekord nemá takovou váhu jako sedm velkých křišťálových glóbů za sebou, ale je tomu hodně blízko. A dosáhnout na něj doma v Rakousku, zemi poblázněné do lyžování, to je specifické," řekl devětadvacetiletý Hirscher. "Je to neuvěřitelné. Takové věci se nedají plánovat, ty prostě přijdou," dodal skromně.

Po zaváhání ve středečním obřím slalomu, v němž se poprvé po více než dvou letech nevešel na stupně vítězů a dojel šestý, si spravil chuť. V úvodní jízdě předvedl opět standardní bezchybný výkon a ve druhém kole si náskok s přehledem pohlídal.

Ještě jeden rekord si dnes Hirscher připsal: jako první lyžař v kalendářním roce vyhrál 14 pohárových závodů. Stenmark skončil s třinácti triumfy v letech 1977 a 1979. Hirscherova bilance ale nemusí být konečná, protože v sobotu ještě pojede slalom v Madonně di Campiglio. Navíc mu dodatečně možná připadne triumf z Beaver Creeku, pokud o něj přijde Němec Stefan Luitz kvůli použití kyslíkové masky.

Na druhé místo se dnes z dvanácté příčky po prvním kole posunul Loic Meillard. Švýcar, jenž ve středečním obřím slalomu stanul v Saalbachu poprvé v kariéře na stupních vítězů, dnes umístění zopakoval i ve slalomu. Za Hirscherem zaostal o 38 setin sekundy, třetí skončil Nor Henrik Kristoffersen.

Jediný český lyžař na startu Ondřej Berndt úvodní jízdu nedokončil.