Neumannová na desítce propadla, Rajdlová překvapila

OBERSTDORF

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová neuspěla ve středečním závodu na 10 kilometrů klasicky v německém Oberstdorfu, kde skončila až sedmnáctá. Česká reprezentantka na vítěznou Slovinku Majdičovou ztratila více než 1,5 minuty a porazila ji i kolegyně z národního týmu Kamila Rajdlová, která překvapila 10. místem. Nedařilo se ani českým mužům, na klasické patnáctce byl nejlepší Jiří Magál na 36. místě.

Kateřina Neumannová

Rajdlová se před ni dostala také v pořadí seriálu Tour de Ski, v němž Rajdlové patří čtrnáctá a Neumannové patnáctá pozice.

Neumannová ztrácela od prvního mezičasu, před nímž jí ve stoupání viditelně podkluzovaly lyže. Pak už jen nabírala další manko a nakonec skončila v polovině druhé desítky. Horší výsledek v závodech Světového poháru s výjimkou sprintů zaznamenala naposledy v březnu 2002 při skiatlonu ve švédském Falunu, kde dojela jednadvacátá. V elitní desítce nechyběla při distančních závodech od prosince 2004.

"Neměla jsem zásadně špatné lyže," řekla po závodu novinářům Neumannová. Neměla prý klasicky namazáno, jela pouze na zdrsněné skluznici, takzvaném mikrokontaktu. Středečním výkonem potvrdila, že nezávodí v úplné lyžařské pohodě. Problémem byla prý její nemoc, neboť teprve v pondělí dobrala antibiotika. "A ještě každý den si musím vzít prášek. Lyže na vině nebyly, největší problém je, že forma je po nemoci pryč," upozornila.

Chtěla jet rychleji, ale prý to nešlo. "Těžký závod se nedá jet, když nejsem v pohodě. Odhalilo to můj stav a formu se vším všudy," řekla. Hned jak projela cílem, měla podle svých slov sto chutí se sbalit a jet domů. "Ale chce to zhodnotit v klidu s odstupem a chladnou hlavou," řekla. "Jsem v rozpoložení jet domů trénovat, ale asi to odtrpím, i když v celkovém hodnocení jsem šance asi ztratila," přiznala Neumannová, která s českou běžkyní naposledy prohrála v Ulrichenu 2000. Tehdy ji porazila Zuzana Kocumová.

Vedení udržela Steiraová

Vedení v seriálu Tour de Ski udržela Norka Kristin Steiraová, která skončila druhá. Třetí příčku obsadila vítězka úvodních dvou klasických desítek této sezóny Finka Virpi Kuitunenová.

Neumannová se po výpadku propadla v seriálu Tour de Ski ze čtvrté až na patnáctou pozici. Na vedoucí Steiraovou ztrácí minutu a 26,8 sekundy a od stupňů vítězů ji dělí téměř minuta a půl.

Ze životního úspěchu se naopak mohla radovat Rajdlová, jejímž dosavadním maximem bylo čtrnácté místo z klasické desítky v roce 2004 ve švédském středisku Umea. Tam tehdy triumfovala právě Neumannová. "Jsem z toho hodně překvapená," řekla Rajdlová, která se tradičně pomaleji dostávala do tempa. "To je běžné, ale to desáté místo je pro mě hodně překvapující," zopakovala.

Byla by prý spokojena s umístěním do dvacítky, stejně jako to dokázala v úterním skiatlonu. "Mě na trati přišlo, že nejedu nějak výjimečně dobře. Ani pocitově, vůbec nic, nechápu to," divila se Rajdlová, která Neumannovou porazila poprvé v životě. "Nevím, co na to říct. Nebyla úplně v pohodě," řekla běžkyně, která porazila i Norku Marit Björgenovou. Trochu litovala, že za své umístění vzhledem ke speciálnímu hodnocení Tour nezískala body do SP. "Bylo by to mnohem lepší, ale ve Světovém poháru mi nejde o celkové pořadí," dodala.

Z Čechů nikdo ve třicítce

Totálním triumfem domácích závodníků skončil v Oberstdorfu závod mužů. Na trati 15 kilometrů byl nejrychlejší Franz Göring před René Somerfeldtem a Tobiasem Angererem.

Českým závodníkům se v hustém sněžení vůbec nedařilo, nejlepší z našich byl na Jiří Magál na 36. místě. Dosud nejúspěšnější Čech při neúčasti Lukáše Bauera Martin Koukal dojel až 58., když jej předstihli i Milan Šperl na 49. příčce a Dušan Kožíšek na 56. pozici. Pátý z našich Aleš Razým obsadil 65. místo.

Novým lídrem mužského pořadí je po dnešním dílu Angerer, zatím překvapivý lídr Nor Östensen je druhý se ztrátou 17 sekund. Z českých reprezentantů si nejlépe stojí Magál na 24. příčce.

Miniseriál šesti závodů bude pokračovat v pátek sprintem v italském Asiagu.