Neumannová překvapila ve sprintu pátým místem, Kožíšek šestý

ASIAGO

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila nečekané páté místo ve sprinterském závodu volnou technikou v italském Asiagu, který byl součástí Tour de Ski. V mužském finále hájil poprvé v kariéře české barvy Dušan Kožíšek, který už v poslední jízdě na soupeře nestačil a skončil šestý.

Kateřina Neumannová

Zvítězila Finka Virpi Kuitunenová, která tak sebrala v průběžném pořadí Tour zlatý trikot Norce Kristin Steiraové, jež nepostoupila z kvalifikace a klesla až na čtvrté místo. Neumannová si polepšila na dvanáctou pozici, na Kuitunenovou ztrácí minutu a půl. Mezi muži vyhrál Nor Tor Arne Hetland, celkové vedení udržel němec Tobias Angerer, i když byl až dvanáctý.

"Do finále sprintu Světového poháru postoupila Neumannová poprvé od roku 2002, kdy ve Val di Fiemme vyhrála."

Neumannová postoupila do finále nečekaně, neboť teprve před pár dny vysadila antibiotika, kterými léčila nachlazení. Po výpadku při klasické desítce v Oberstdorfu se opět dostala do boje o přední místa v celkovém pořadí Tour a tím i o body do Světového poháru. "Tohle jsem opravdu nečekala, konečně jsem si zazávodila," řekl spokojeně Neumannová novinářům po závodě.

Kožíšek si připsal ve Světovém poháru životní úspěch, přestože se vůbec necítil dobře. "Cesta sem trvala tři hodiny," postěžoval si, ale výsledek ho potěšil. "Jsem rád, že se to počítá i do Světového poháru v hodnocení sprintu," vypíchl další pozitivum.

Olympijská vítězka zajela v kvalifikaci patnáctý čas, ale už ve čtvrtfinále skončila druhá a v dramatickém finiši stejnou pozici obsadila i v semifinále. Stejně si v prvních dvou vyřazovacích bojích počínal také Kožíšek, bronzový medailista z mistrovství světa ve sprintu dvojic s Martinem Koukal.

ASIAGO - sprint na 1,2 km volnou technikou:
Muži:
Finále A: 1. Hetland (Nor.) 2:27,3, 2. T. Fredriksson (Švéd.) 0,1, 3. Northug (Nor.) -0,6, 4. Kreželok (Pol.) -1,5, 5. Hellner (Švéd.) -3,0, 6. Kožíšek (ČR) -9,0, ...22. Razým, 46. Šperl, 66. Magál (všichni ČR).
Pořadí Tour de Ski (po 4 ze 6 závodů):
1. Angerer (Něm.) 1:34:36,0, 2. Östensen (Nor.) -27,3, 3. Dementěv (Rus.) -31,1, 4. Northug -31,5, 5. Göring (Něm.) -46,9, 6. Pankratov (Rus.) -1:00,6, ...27. Magál -2:24,1, 40. Šperl -3:47,5, 47. Kožíšek -5:01,7, 62. Razým -8:34,0.
Ženy:
Finále A: 1. Kuitunenová (Fin.) 2:44,2, 2. Björgenová (Nor.) -0,4, 3. Follisová (It.) -0,8, 4. Norgrenová (Švéd.) -0,9, 5. Neumannová (ČR) -1,2, 6. Korostelevová (Rus.) -2,6, ...29. Erbenová, 38. Rajdlová (obě ČR).
1. Kuitunenová 1:02:21,4, 2. Björgenová -28,3, 3. Majdičová (Slovin.) -34,3, 4. Steiraová (Nor.) -38,7, 5. Saarinenová (Fin.) -47,4, 6. Skofterudová (Nor.) -55,6, ...12. Neumannová -1:29,8, 18. Rajdlová -2:01,1, 36. Erbenová (obě ČR) -4:46,2.