Neumannová vyválčila na sjezdovce páté místo

VAL DI FIEMME

Premiérový ročník běžeckého seriálu Tour de Ski vyvrcholil v neděli v italském Val di Fiemme. Mezi ženami uhájila celkové prvenství Finka Virpi Kuitunenová, kterou žádná ze závodnic nedojela ani v závěrečném vražedném stoupání sjezdovkou Olympia v Cavalese v délce tří kilometrů. Kateřina Neumannová se dostala z osmého místa do boje o medaile, ve finiši ale nakonec skončila pátá.

Kateřina Neumannová

Kuitunenovou, která do závodu vyrazila s luxusním náskokem, v čele žádná ze soupeřek neohrozila. O druhé místo se ale i přes výrazné odstupy na startu svedl po nekonečném stoupání, při němž se závodnice na několika místech pohybovaly spíš než bruslením stromečkem, urputný boj.

V něm vytáhla z rezervoáru nejvíce sil Norka Marit Björgenová, na třetím místě proťala cílovou pásku Valentina Ševčenková z Ukrajiny. Na Finku Kaisu Saarinenovou, která startovala do závodu z druhé pozice, nakonec zbyla čtvrtá příčka. Neumannovou od bronzového stupínku dělily necelé čtyři sekundy.

Kuitunenová si za vítězství v Tour de Ski připsala 400 bodů do Světového poháru a upevnila si vedení v celkovém pořadí seriálu.

Vedení pohlídal i Angerer

Do závodu mužů na 11 km volně vyrazil jako první Tobias Angerer a i on své postavení s velkým náskokem udržet. Na německého běžce se ještě na rovinaté části tratě dotáhl Nor Simen Östensen, který však ve stoupání sjezdovkou Olympia odpadl a nakonec neudržel ani stříbrnou pozici, kterou po neuvěřitelném výkonu vybojoval Rus Alexandr Legkov.

Nejlepší z českých závodníků, Jiří Magál doběhl na třináctém místě. Milan Šperl a Dušan Kožíšek se vměstnali do páté desítky.

Angerer jako lídr šestidílného seriálu vyrazil na trať s patnáctivteřinovým náskokem před Östensenem. Ten ho záhy dojel a několik kilometrů jeli společně, ale v náročném stoupání po sjezdovce německý lyžař norského soupeře utrhl a v sólovém úniku si dojel pro vítězství. Získal tak 400 bodů do celkového hodnocení Světového poháru a prémii 112 500 švýcarských franků (bezmála dva milióny korun).

Až na druhou příčku se nečekaně prosadil Legkov, který vyjížděl jako desátý o dvě minuty a třináct sekund později než Angerer. V samém závěru vystupňoval tempo a nakonec s výjimkou německého lyžaře porazil všechny soupeře.

Magál udržel třináctou pozici, která mu patřila už po předchozích pěti částech Tour. Jeho ztráta na vítězného Angerera se zvýšila o šest sekund na konečných 2:37,5 minuty. Při absenci rekonvalescenta Lukáše Bauera a nemocného Martina Koukala se žádný další Čech do bodované třicítky nedostal. Milan Šperl skončil jednačtyřicátý a Dušan Kožíšek o sedm příček za ním.

Tour de Ski - 6. etapa, Val di Fiemme (It.)
Ženy - 10 km volně + konečné pořadí
1. Kuitunenová (Fin.) 36:36,7, 2. Björgenová (Nor.) -1:17,7, 3. Ševčenková (Ukr.) -1:20,5, 4. Saarinenová (Fin.) -1:22,3, 5. Neumannová (ČR) -1:24,3, 6. Majdičová (Slovin.) -1:51,7, 7. Steiraová (Nor.) -1:53,6, 8. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:58,7, 9. Skofterudová (Nor.) -2:24,0, 10. Bauerová (Něm.) -2:42,1, ...20. Rajdlová -5:29,7, 36. Erbenová (obě ČR) -9:14,0.
Muži - 11 km volně + konečné pořadí
1. Angerer (Něm.) 33:39,5, 2. Legkov (Rus.) -46,3, 3. Östensen -50,0, 4. Northug -1:06,6, 5. Hetland (všichni Nor.) -1:09,6, 6. Göring (Něm.) -1:18,9, 7. Jauhojärvi (Fin.) -1:24,4, 8. Dementěv (Rus.) -1:32,1, 9. Filbrich (Něm.) -1:34,1, 10. Pankratov (Rus.) -1:46,0, 11. Estil (Nor.) -1:56,3, 12. Širjajev (Rus.) -2:17,9, 13. Magál -2:37,5, ...41. Šperl -9:43,2, 48. Kožíšek (všichni ČR) -11:33,6.