Dalcin vyhrál ve Val d'Isére svůj premiérový závod SP

Pierre-Emmanuel Dalcin potvrdil dobrou formu z tréninku a na domácí trati ve Val d'Isére vyhrál sobotní sjezd Světového poháru. Francouzský lyžař se tak dočkal v devětadvaceti letech svého premiérového vítězství v elitním seriálu.

Dalcina, jehož dosavadním maximem v SP bylo druhé místo ze superobřího slalomu v Ga-Pa v roce 2004, dnes doprovodili na stupně vítězů dva Kanaďané. Druhý byl s odstupem 26 setin sekundy Erik Guay, jenž si tak s Dalcinem vyměnil pořadí oproti tréninku. Na třetím místě skončil Manuel Osborne-Paradis, druhý muž z úvodního sjezdu sezóny v Lake Louise.

Pozdější vítěz Dalcin startoval už s číslem šest, což se ukázalo jako výhoda. "Na sjezdovce bylo postupem času stále větší teplo, což byla moje výhoda, protože já jel brzo. Cítil jsem, že mi lyže jedou hodně rychle, byl to skvělý závod," řekl Dalcin.

Na své týden staré vítězství z Wengenu nenavázal úřadující mistr světa Bode Miller, jenž v jedné z levotočivých zatáček neudržel rovnováhu a vypadl.

Bank se rozjížděl na superkombinaci

Na rozdíl od Američana, který odjel ze sjezdovky po svých, neměl tolik štěstí Švéd Hans Olsson. Ten ve velké rychlosti projel brankou a letěl kus sjezdovky po ledě dolů. Zhruba po čtvrthodině ošetřování ho při vědomí transportoval vrtulník do nemocnice.

Jediný český reprezentant na startu Ondřej Bank, jenž se pokusí bodovat v nedělní superkombinaci, obsadil 51. místo s odstupem 4,81 sekundy za Dalcinem.

Pořadí Světového poháru vede stále Nor Aksel Lund Svindal, který obsadil dvanácté místo. Desátý Didier Cuche ze Švýcarska mírně snížil jeho náskok na 48 bodů.

VAL D´ISERE - sjezd:
1. Dalcin (Fr.) 1:56,37, 2. Guay -0,26, 3. Osborne (oba Kan.) -0,32, 4. Bertrand (Fr.) -0,37, 5. Scheiber -0,40, 6. Buder (oba Rak.) -0,49, 7. Büchel (Licht.) a Fill (It.) oba -0,53, 9. Kernen -0,68, 10. Defago a Cuche (všichni Švýc.) oba -0,72, ...51. Bank (ČR) -4,81.
Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 11 závodů): 1. Cuche 436, 2. Büchel 329, 3. Fill 318, 4. Walchhofer (Rak.) 296, 5. Miller (USA) 270, 6. Scheiber 216.
Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Svindal (Nor.) 725, 2. Cuche 677, 3. Miller 640, 4. Fill 570, 5. Raich (Rak.) 520, 6. Büchel 407, ...60. Bank 70, 98. Trejbal (ČR) 18.