Rajdlová v Otepää vyrovnala své maximum

OTEPÄÄ

Česká lyžařka Kamila Rajdlová doběhla na desátém místě v závodu Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää. Vyrovnala tím své nejlepší umístění z nedávného Tour de Ski v Oberstdorfu, kde se jela také klasická desítka. První vítězství ve Světovém poháru v sobotu vybojovala Polka Justina Kowalczyková, za kterou Rajdlová zaostala o jednu minutu.

Druhá skončila se ztrátou necelých osmi sekund Finka Virpi Kuitunenová, která si tak upevnila vedení v průběžném pořadí seriálu. Třetí byla Valentina Ševčenková z Ukrajiny. Česká hvězda Kateřina Neumannová závody v Estonsku vynechala, protože se připravuje na únorové mistrovství světa v japonském Sapporu. Přesto zůstala třetí ve Světovém poháru, druhá Björgenová jí však unikla na rozdíl 132 bodů.

Rajdlová v Otepää odstartovala pomaleji a po necelém kilometru jí patřilo až 24. místo, ale vzápětí zahájila rychlý postup vpřed. Na kótě 4,2 kilometru byla osmadvacetiletá závodnice liberecké Dukly už desátá a těsně po polovině závodu dokonce osmá. Nakonec si v chumelenici pohoršila o dvě příčky, ale i tak si připsala jeden z životních výsledků.

Kowalczyková v estonském středisku potvrdila výtečnou formu z univerziády v Turíně, kde od minulého týdne získala tři zlaté medaile. Závodnice z Katowic, která v úterý slavila 24. narozeniny, vedla od prvního mezičasu. Dva a půl kilometru před koncem měla před Kuitunenovou k dobru už přes dvacet vteřin. Finská jednička a vítězka prvního ročníku Tour de Ski sice v závěru nasadila k mohutnému finiši, ale velkou ztrátu už nesmazala.

Závod vůbec nevyšel domácí favoritce Kristině Šmigunové. Dvojnásobná olympijská vítězka z loňského roku, která na důvěrně známých tratích v minulých třech letech obsadila dvakrát druhé místo a předloni vyhrála, dnes propadla a skončila v poli poražených na 21. místě se ztrátou jedné minuty a 40 vteřin na vítěznou Kowalczykovou.

Lyžař Jakš získal životní 14. místo, zvítězil Teichmann

Životního výsledku dosáhl v sobotním běhu na 15 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää český reprezentant Martin Jakš. Dvacetiletý lyžař ze Železné Rudy obsadil 14. místo a podruhé v kariéře pronikl v závodu Světovém poháru do elitní třicítky. Další Češi se na startu neobjevili, protože ladí formu na únorový světový šampionát v Sapporu.

V Otepää zvítězil díky skvělému výkonu ve druhé polovině závodu Němec Axel Teichmann před norským dueem Frode Estil, Odd Björn Hjelmeset. Vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Tobias Angerer z Německa doběhl šestý. Devátým místem se blýskl Slovák Ivan Bátory.

Jakš dlouho zářil na juniorské scéně, v loňském roce získal na světovém šampionátu stříbro na klasické desítce a bronz ve stíhacím závodě a dnes na sebe poprvé výrazně upozornil i mezi seniory. Jeho maximem zatím bylo 25. místo z loňské klasické patnáctky rovněž v Otepää.

Hjelmeset neudržel tempo

Závod v Estonsku rozjel takticky pomaleji a po necelých třech kilometrech mu patřilo až 37. místo se ztrátou 23 vteřin na špici, ale pak se nadechl k výtečnému výkonu. Ve výsledkové listině si na mezičasech nenápadně polepšoval, poprvé nakoukl mezi nejlepší dvacítku na mezičase měřeném po 6,6 kilometru. Tři kilometry před cílem mu už patřilo 14. místo, které udržel až do cíle a mohl se radovat z prvních získaných bodů mezi světovou elitou.

V čele závodu se dlouho držel Nor Hjelmeset, ve druhé polovině trati však nasazené tempo neudržel a nakonec klesl na třetí místo. Naopak Teichmann se dlouho držel v pozadí, ale na posledním měřeném mezičase už byl první a nakonec si dojel pro letošní premiérové vítězství v SP a celkově šesté v kariéře. Mistr světa z roku 2003 v dramatickém finiši porazil i skvělého klasika Estila, který v cíli ztratil 6,4 sekundy.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Kowalczyková (Pol.) 30:54,2, 2. Kuitunenová (Fin.) -7,8, 3. Ševčenková (Ukr.) -14,5, 4. Björgenová (Nor.) -19,9, 5. Longová (It.) -32,3, 6. Saarinenová (Fin.) -46,5, 7. Skofterudová -54,6, 8. Johaugová (obě Nor.) -56,5, 9. Anderssonová (Švéd.) -59,6, 10. Rajdlová (ČR) -1:01,6.