Rubriky:

Lyže a snowboard

Lékaři: Mazoch by se mohl vrátit ke skákání na lyžích

29. ledna 2007 13:22 - KRAKOV

Jan Mazoch má reálnou šanci vrátit se ke skákání na lyžích. Oznámili to polští lékaři na dnešní tiskové konferenci v Krakově. Český reprezentant měl hrůzostrašný pád v sobotu 20. ledna v Zakopaném při závodu Světového poháru a vážné zranění hlavy dokonce nějakou dobu ohrožovalo jeho život. Aktuálně se Mazochův stav zlepšil natolik, že by v tomto týdnu mohl být převezen do České republiky.

"Má reálné naděje, že bude opět skákat. Sám to chce," prohlásil před novináři ředitel nemocnice Marek Moskala. "Domů byl mohl být převezen ve středu," doplnil čerstvé informace lékař. "Je to jeden z možných termínů," potvrdil pro ČTK skokanův manažer Jan Baier.

Jednadvacetiletý Mazoch byl několik dní udržován v umělém spánku, ale po probuzení se začal rychle zotavovat. Je schopen se sám pohybovat a hýbe bez omezení všemi končetinami. V České republice by ho měli převzít lékaři v pražské vojenské nemocnici ve Střešovicích.

Pád Jana Mazocha v Zakopaném
Mazoch měl těžký pád, je v bezvědomí
Mazoch zůstává přes zlepšení stále v umělém spánku
Mazochův pád vyvolal rozporuplné reakce
Polská prokuratura zkoumá, zda bylo možné předejít pádu
Mazoch bude v Krakově ještě několik dní
Stav zraněného skokana Mazocha je nadále vážný
Lékaři začali probouzet Mazocha z umělého spánku
Stav zraněného skokana Mazocha se zlepšuje
Dej mi pusu, řekl Mazoch přítelkyni
Skokan Mazoch už sám jí a chodí

Tiskové konference se měl podle polských médií zúčastnit dokonce také Mazoch, Baier to však dementoval. Před novináře předstoupili nakonec pouze lékaři, jejichž kolegové ve stejnou dobu Mazocha vyšetřovali.

Vyšetřování chybu organizátorů neodhalilo

Skokanův stav se razantně zlepšil přes víkend. Podle mluvčí nemocnice Anny Niedzwiedzké jsou jeho reakce však ještě trochu zpomalené, což je zřejmě důsledek podávání tišících léků.

Státní zastupitelství v Zakopaném ukončilo vyšetřování Mazochovy nehody. Podle jeho závěrů nebylo zranění způsobeno chybou organizátorů. "Vyšetřování bylo vedeno ve dvou případech. První se týkal způsobení těžkých zranění ohrožujících život ..., druhý rozhodnutí lékaře, který nařídil převoz sanitkou z nemocnice v Zakopaném do Krakova," uvedl Stanislaw Staszel ze státního zastupitelství v Zakopaném.

Závody Světového poháru se podle něj uskutečnily podle pravidel, skokanský můstek byl náležitě připraven a také síla větru při Mazochově skoku nepřekročila závazné normy. "Převoz nemocného sanitkou byl při daných atmosférických podmínkách rychlejší a bezpečnější, zejména když vezmeme v úvahu, že vrtulník letecké záchranné služby se v té chvíli nacházel ve Varšavě," dodal Staszel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard