Rubriky:

Lyže a snowboard

Zraněný skokan Mazoch cvičí hlavně paměť

8. února 2007 16:06 - PRAHA

Další zlepšení svého zdravotního stavu vykazuje zraněný skokan na lyžích Jan Mazoch. Minulý týden prvně veřejně promluvil a ve čtvrtek se nechal vyfotografovat a poslal tak fanouškům vzkaz, že je na dobré cestě vrátit se do běžného života a možná i ke skákání. Skokan, který vážně upadl při Světovém poháru v Zakopaném a bojoval o život, nyní podstupuje fyzická, psychická i paměťová cvičení.

Mazoch leží v nemocnici v Praze-Střešovicích na neurologickém oddělení. Z pravého oka mu stále ještě nezmizel monokl, mluví tiše a občas má menší výpadky paměti. Už se však dokázal podepsat pod svou fotku na reklamní pohled pro sponzora, výrobce lyží Elan. Velký zájem fanoušků o jeho podpis se stává důležitou částí rehabilitace, neboť psaní stejného textu a jeho následné porovnání slouží lékařům jako cenná informace při posuzování vývoje rehabilitace.

V rámci fyzické rehabilitace, které probíhá denně a dvoufázově, Mazoch procvičuje ruce včetně prstů i dolní končetiny. Na programu má cvičení s pomůckami, například s gumou. Ve středu již poprvé zkoušel s doprovodem fyzioterapeuta chůzi po schodech. Rehabilitace pod vedením psychologa je zaměřená na obnovu paměťových a řečových funkcí a pozornosti, například zapamatování si číselných řad či čtení slov pozpátku.

Na pokoji v nemocnici má televizi, internet, na stole mu leží hra se slovy scrabble. "Do ní se ale ještě nepustil, ještě si netroufá," řekl dnes novinářům skokanův manažer Jan Baier.

Mazoch měl vedle pohmožděnin v obličeji těžký otřes mozku, v němž měl otoky a krevní sraženiny. Neměl nic zlomeného. Podle lékařů je jeho stav již velmi dobrý a stále se zlepšuje. Ve středu pro něj při závodu SP v Klingenthalu skákali jeho kamarádi z reprezentace a udělali mu radost. Roman Koudelka byl osmý, Antonín Hájek patnáctý a Jakub Janda šestnáctý.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard