Matt triumfem ve slalomu zachránil Rakušany

AARE

Pověst rakouských lyžařů na mistrovství světa v Aare zachránil na poslední chvíli Mario Matt, který vyhrál sobotní slalom. Po triumfu v roce 2001 ve Svatém Antonu tak vybojoval druhý titul v této alpské disciplíně. Stříbro získal s obrovským odstupem 1,81 sekundy Ital Manfred Mölgg, třetí skončil Francouz Jean-Baptiste Grange.

Rakušan Mario Matt se raduje z triumfu ve slalomu mistrovství světa.

V závodě plném pádů a chyb lyžařů, včetně řady favoritů, byl klasifikován jediný český reprezentant Filip Trejbal, který obsadil 16. místo.

Matt zajistil alpské velmoci vytoužený mužský titul v posledním individuálním závodu na šampionátu. Sedmadvacetiletý lyžař z Tyrolska vyhrál už první kolo s výraznou převahou více než jedné sekundy před Němcem Felixem Neureutherem, jehož vyhlídky na medaili ukončil ve druhé jízdě pád.

Matt byl nejrychlejší ze všech i ve druhém kole a zažehnal hrozbu, že rakouští muži poprvé od roku 1997 odjedou z mistrovství světa bez nejcennější medaile.

"Je to zrádné, když má člověk po prvním kole tak velký náskok, protože jeho soupeři musejí hodně riskovat. Ani druhé kolo jsem nemohl jet opatrně. Kdo chce vyhrát, musí pořád útočit," řekl Matt. Na první místo čekal hodně dlouho, naposledy stál ve slalomu na nejvyšším stupni při Světovém poháru před dvěma lety v Lenzerheide.

Závodníci padali jako hrušky

Slalom rozjeli Rakušané vůbec výborně, jako by chtěli odpovědět svým kritikům, kteří je posílali do lyžařských kurzů. Po prvním kole byl Manfred Pranger třetí a obhájce titulu Benjamin Raich hned za ním. Na medaili ale nedosáhli.

"Na Maria jsem neměl, ten jel svůj sólový závod, ale mohl jsem být druhý. Jenže jsem v prvním kole udělal dvě chyby a ve druhém málo riskoval. Takhle cesta na stupně vítězů nevede," zlobil se na sebe Raich.

Další favorité však dopadli ještě hůř. Domácí miláček Jens Byggmark, Ital Giorgio Rocca, Američané Bode Miller a Ted Ligety i Nor Aksel Lund Svindal pohřbili své naděje už v prvním kole. "Bylo hodně zavřené, postrádalo rytmus," stěžoval si Raich na trať, kterou stavěl kanadský trenér. Byggmark pro změnu našel problém v ostrém slunci, kvůli němuž špatně viděl.

Trejbala šestnácté místo neuspokojilo

Ve druhém kole pády pokračovaly a vedle Němce Neureuthera, který spadl z druhého místa, slalom nedokončili také Švédové Andre Myhrer a Markus Larsson, Fin Kalle Palander, či Chorvat Ivica Kostelič. Celkem bylo hodnoceno jen 25 závodníků ze 74 startujících. Projet les branek se nepovedlo ani Ondřeji Bankovi a Kryštofu Krýzlovi, Martin Vráblík byl diskvalifikován.

Filip Trejbal, jenž vyhrál slalom na nedávné univerziádě v Turíně, si vytkl za cíl umístění v první patnáctce, což mu nakonec těsně uniklo. V cíli byl viditelně zklamán. "To, co je za patnáctkou, nikoho nezajímá," posteskl si v rozhovoru pro Český rozhlas.

Ani to, že dojel mnohem lépe než při závodech Světového poháru, ho neuspokojilo. "To je tím, že tady dvacet kvalitních závodníků není. Celkem se mi povedlo jen první kolo. Po mnoha závodech se cítím hodně unaven," uvedl Trejbal.

Výsledky - slalom:
1. Matt (Rak.) 1:57,33 min. (59,22+58,11), 2. Mölgg (It.) 1:59,14 (1:00,55+58,59), 3. Grange (Fr.) 1:59,54 (1:00,49+59,05), 4. Raich 1:59,57 (1:00,45+59,12), 5. Pranger (oba Rak.) 1:59,82 (1:00,41+59,41), 6. Janyk (Kan.) 1:59,98 (1:00,70+59,28), 7. Karlsen 2:00,20 (1:01,31+58,89), 8. Buraas(oba Nor.) 2:00,78 (1:01,43+59,35), 9. Biggs (Kan.) 2:01,44 (1:01,48+59,96), 10. Myhre (Nor.) 2:01,56 (1:01,74+59,82), ...16. Trejbal 2:03,23 (1:01,85+1:01,38).