Sdruženář Manninen se dočkal první medaile z MS

Fin Hannu Manninen vyhrál páteční sprinterský závod v severské kombinaci v Sapporu a získal svou první medaili z mistrovství světa. Vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru porazil ve finiši Nora Magnuse Moana.

Vítěz úvodní skokanské části, Němec Björn Kircheisen vedení v běhu neudržel a skončil třetí. Čeští reprezentanti nenahlédli dál než do třetí desítky. Miroslav Dvořák byl čtyřiadvacátý, Tomáš Slavík sedmadvacátý a Pavel Churavý doběhl na devětadvacátém místě. Poslední z reprezentantů Martin Skopek dokončil sprint na třiatřicáté pozici.

Fenomenální běžec Manninen byl po skoku až devátý, ale hned od začátku jel naplno a předjížděl všechny své soupeře, kteří do závodu na 7,5 km vybíhali před ním. Za ním se vyvezl Moan, po skoku osmý. Oba prolétli trať v jasně nejrychlejším čase. Před Kircheisena se dostali v posledním okruhu, přesto mu oba nadělili ještě půl minuty navrch.

Útok Nora odrazil

Osmadvacetiletý Manninen, král mezi sdruženáři, dosud neměl velkou individuální medaili a jeho největším úspěchem bylo čtvrté místo z MS 2001 v Lahti ve stíhačce a v sezóně 1999 v Ramsau ve sprintu. Dnes ale předvedl vynikající výkon, jel vabank a v cílové rovince odrazil i nápor Moana, druhého muže průběžného pořadí Světového poháru. Kircheisen, který měl na oba po skoku k dobru téměř minutu, byl nakonec rád za bronz.

Kircheisen vyhrál úvodní část sprintu nejdelším skokem dne 134 m a udržel náskok na Fina Anssiho Koivurantu, který z druhého místa po skoku klesl na čtvrté. Na pátou pozici se dostal z desáté další skvělý běžec Felix Gottwald, obhájce titulu Němec Ronny Ackermann skončil osmý.

Skokanskou část poznamenal vážný pád domácího sdruženáře Daita Takahašiho, který hned po odrazu ztratil zřejmě vinou technických problémů kontrolu nad levou lyží a dopadl po saltu z velké výšky přímo na záda. Rentgen v nemocnici odhalil zlomenou kost v levém rameni.

MS v klasickém lyžování - Sapporo (Jap.)
Severská kombinace - sprint
1. Manninen (Fin.) 17:40,2, 2. Moan (Nor.) -0,3, 3. Kircheisen (Něm.) 29,5, 4. Koivuranta (Fin.) 35,2, 5. Gottwald (Rak.) -52,1, 6. Tande (Nor.) -57,9, 7. Lamy Chappuis (Fr.) -58,2, 8. Ackermann (Něm.) -58,6, 9. Kreiner (Rak.) -1:17,9, 10. Laheurte (Fr.) -1:18,5, ...24. Dvořák -2:48,3, 27. Slavík -3:04,4, 29. Churavý -3:09,9, 33. Skopek (všichni ČR) -4:04,2.