Skiatlon vyhrál Němec Teichmann, Bauer sedmý

Němci opanovali skiatlon na MS v klasickém lyžování. Závod na 15 + 15 kilometrů vyhrál Axel Teichmann před vedoucím mužem SP Tobiasem Angererem. Pro třetí místo si dojel Ital Pietro Cottrer Piller, který na čtvrtou pozici odsunul dalšího německého závodníka Jense Filbricha. Nejlepším českým běžcem byl Lukáš Bauer, který projel cílem sedmý, Jiří Magál byl patnáctý.

Ilustrační foto

Od začátku závodu se v čele objevovali favorité, včetně olympijského vítěze ze Salt Lake City a druhého z Turína Nora Frodeho Estila, či obhájce titulu Francouze Vincenta Vittoze. Z Čechů si vedl zpočátku nejlépe Magál, neboť Bauera postihl krátce po startu pád.

Závod však dramaticky poznamenala hromadná nehoda v prvním okruhu, kde v ostré levotočivé zatáčce při sjezdu ve velké rychlosti upadlo hned několik lyžařů a do karambolu se přimotal i Martin Koukal. Ten s několika dalšími nepokračoval, neboť si při nehodě pořádně potloukl. Následné vyšetření v nemocnici neprokázalo však žádné vážné zranění. Závod nakonec nedokončil ani čtvrtý Čech Martin Jakš.

V dalším průběhu se pokoušel Švéd Mathias Fredriksson startovní pole roztrhat, ale při klasické části závodu se mu to nezdařilo. Naopak vedoucí skupiny se držel Magál a po nevydařeném začátku i Bauer. V každém z okruhů prokletá zatáčka při sjezdu dělala lyžařům problémy a nehoda se ve třetím kole nevyhnula ani jednomu z favoritů Andersi Södergrenovi ze Švédska.

Bauer měl poškozenou hůlku

V polovině závodu přezouval klasické lyže za bruslařské Bauer na jedenáctém místě, devatenáctý střídal styl Magál. Výborně takticky jeli Němci, kteří byli do osmičky čtyři, naopak ztrácet začal Vittoz. Deset kilometrů před cílem se začalo zrychlovat, výborně takticky jel Angerer. Na špici vedoucí skupiny se držel Bauer, naopak vinou lehkého pádu ztratil Magál, upadl i aktivní Švéd Johan Olsson a piruetu na lyžích předvedl také Angerer.

Závěr závodu byl taktickou bitvou devatenácti lyžařů. Vedoucí balík zpomalil, čehož využil i Magál a dohnal ztrátu. Pořádnou porci smůly pro české běžkaře si vybral Bauer, který přišel o košíček na hůlce a v dramatickém závěru se nemohl pravou rukou pořádně zabírat.

Chvíli před cílem nastoupil Angerer, za nímž se vyvezli další čtyři lyžaři. V cílové rovince upadl Nor Petter Northug a Angerera ve sprintu předjel Teichmann. Mistr světa z Val di Fiemme 2003 na 15 km tak má ve sbírce již druhou zlatou medaili.

Výsledky:
1. Teichmann 1:11:35,8, 2. Angerer (oba Něm.) -0,5, 3. Piller (It.) -0,9, 4. Filbrich (Něm.) -3,2, 5. Northug (Nor.) -8,2, 6. Legkov (Rus.) -9,5, 7. Bauer (ČR) -15,5, 8. Södergren (Švéd.) -15,8, 9. Livers (Švýc.) -15,9, 10. Vittoz (Fr.) -16,6, ...15. Magál -23,5, Jakš a Koukal (všichni ČR) oba nedokončili.