Rakušané obhájili titul na velkém můstku, Češi devátí

SAPPORO

Rakouští skokané na lyžích vyhráli nedělní závod družstev na velkém můstku v Sapporu a obhájili tak titul mistrů světa. Kvarteto v čele s dvojnásobným olympijským vítězem Thomasem Morgensternem zvítězilo s náskokem 46,9 bodu před stříbrnými Nory, třetí Japonci se postarali o první medaili pro pořádající zemi. Čeští reprezentanti obsadili deváté místo z třinácti účastníků.

Olympijští šampióni z Rakouska vyhráli už první kolo, z něhož si nesli patnáctibodový náskok na Nory. Ve finálovém kole své vedení ještě zvýšili, pojistku přidal poslední muž na věži Morgenstern solidním skokem 125 metrů. Češi Roman Koudelka, Jan Matura, Antonín Hájek a Jakub Janda měli k postupujícím finalistům daleko, od osmých Němců je dělilo přes 40 bodů. "Tak nudný mi skok ještě nikdy nepřipadal," culil se Morgenstern po zdařilé obhajobě. "Ale ne vážně, kluci mi vypracovali komfortní náskok, už po stech metrech letu jsem se mohl začít radovat," dodal. Už čtvrtý titul z družstev dnes získal Wolfgang Loitzl, zbývajícími členy zlatého týmu byli talentovaný Gregor Schlierenzauer a Andreas Kofler.

Vyrovnaný tým

"Máme velice vyrovnaný tým se šesti skokany, takže byla i velká tlačenice o nominaci. Nucený odpočinek potkal Martina Kocha a Maria Innauera. Byli jsme sice favorité, ale v soutěži týmů se může přihodit cokoliv. Proto jsem rád, že jsem mohl na loňské zlato na olympiádě navázat dalším vítězstvím," řekl na tiskové konferenci Kofler. Čtyřiadvacet hodin po nevýrazných výsledcích v individuálním závodě se žádný zázrak s českým družstvem nedostavil. Jandu mohl těšit skok dlouhý 127 metrů, kterým se přiblížil světové špičce, jeho kolegové ale výrazně pokulhávali. Koudelka byl znovu jen průměrný (115,5 m), o rovných deset metrů méně předvedl Matura a Hájek nepřeskočil ani stometrovou hranici. Češi tak skončili o příčku níže než na minulém MS v Oberstdorfu.

Více než Janda skočilo v prvním kole pouze šest závodníků. Nejdále dolétl sobotní mistr světa Švýcar Simon Ammann (136 m), Jandu překonali ještě Nor Ljökelsöy, Poláci Malysz a Stoch, Kofler a zkušený Japonec Kasai. "Oproti sobotním výkonům jsem se cítil líp a měl jsem ze svého skoku, který byl zřejmě nejlepším tady v Sapporu, už i lepší pocit. Teď už se můžu těšit jen na závod na středním můstku," řekl novinářům Janda.