Rubriky:

Lyže a snowboard

Neumannová dovedla štafetu k pátému místu

1. března 2007 07:58 - SAPPORO

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se rozloučila se svým posledním mistrovstvím světa pátým místem, ke kterému ve čtvrtek jako finišmanka dovedla českou štafetu. Mistryněmi světa se v Sapporu staly Finky, které vyhrály suverénním způsobem start-cíl. Především díky výkonům Virpi Kuitunenové a Aino Kaisy Saarinenové na klasických úsecích nakonec o dvanáct sekund porazily Němky, bronzovou medaili získaly Norky.

České reprezentantky zaostaly za vítězkami o 44 sekund, od bronzu je dělila téměř půlminuta.

Finsko nasadilo na první úsek vedoucí ženu Světového poháru Kuitunenovou, která se hned pustila do trháku. "Splnila jsem v prvním kole stanovený plán na 110 procent, roztrhala skupinu a získala rozhodující náskok. Ve druhém kole jsem už trochu zpomalila," řekla na tiskové konferenci Kuitunenová. S kolegyněmi se prý dobře naladily na závod ve středu večer, kdy si společně vyšly v Sapporu na pizzu.

Kuitunenová všem ujela

Tempu Kuitunenové žádná ze soupeřek nestačila a Finky měly po prvním pětikilometrovém úseku náskok více než 20 sekund před druhým Norskem. Ostré tempo v úvodní části závodu nevydržela Helena Erbenová, která předávala dvanáctá s více než minutovou ztrátou na vedoucí štafetu. Erbenová přiznala, že se ráno necítila nejlépe. "Nemám ideální fyzickou kondici, jsem hodně unavená. Asi se nepovedly závěrečné tréninky. Přípravu jsem podstoupila v únavě, což se nyní projevuje," uvedla.

Finský náskok ještě zvýšila na druhém úseku další výborná klasička Saarinenová. V polovině závodu Seveřanky vedly o necelých 49 sekund před Norskem, za které druhý úsek jela Marit Björgenová. Na třetí místo se ze sedmé pozice vytáhly další spolufavoritky Němky. Posunul se také český tým, který se díky Kamile Rajdlové dostal na devátou pozici s půlminutovou ztrátou na medaili.

Norka Steiraová stáhla náskok Finek

"Důležité bylo, že jsem se udržela s Italkou Longovou, která dojíždí ve Světových pohárech i v nejlepší desítce. Místy jsem na tom byla lépe než ona. Lyže jsem měla výborně připravené," řekla Rajdlová, která se ještě chystá na sobotní třicítku. Na prvním úseku volnou technikou se náskok suverénních Finek snížil. Bronzová medailistka ze skiatlonu Kristin Steiraová z Norska zajela pět kilometrů o půlminutu rychleji než Riita Liisa Roponenová, která však i tak finišmance Pirjo Manninenové přivezla více než dvacetisekundový náskok.

Na bronzovou příčku se díky Charlotte Kallaové dostaly Švédky. Ivana Janečková udržela kontakt s Italkou Sabinou Valbusaovou a společně se prakticky dotáhly na Rusko a Japonsko. Mistryni světa z volné desítky Neumannové předávala se ztrátou pěti sekund na páté Japonsko.

Servis odvedl výbornou práci

"Už se mi jelo lépe. Servis odvedl výbornou práci, lyže jsem měla skvěle připravené. Skeptické jsme po prvním úseku nebyly, ale když se přiveze minuta, tak je to hodně," uvedla Janečková. Olympijská šampiónka Neumannová se hned posunula do čela skupinky bojující o pátou pozici. Už v polovině závěrečného úseku se jí udržela jen Italka Arianna Follisová, překvapivá bronzová medailistka z volné desítky. I ona však nakonec odpadla a český tým o jednu příčku vylepšil umístění z loňské turínské olympiády.

Na třetí a čtvrté místo ze štafet Světového poháru v závěru loňského roku však nenavázal. "Ztráta po prvním úseku byla moc velká. Finky se v předcházejících závodech vystonaly. Mezery mezi týmy byly velké," řekla Neumannová. Na trati se musela vydat ze všech sil. "Vezla jsem si za zády výbornou Italku Folisovou a také Rusky boj o páté místo nevzdaly. Pohoda z desítky byla pryč. Pokouší se o mě rýma," prohlásila Neumannová.

Manninenová bez problémů udržela zlatou pozici finského týmu, na stříbrnou příčku se díky Evi Sachenbacherové-Stehleové nakonec dostaly Němky. Norská mistryně světa ze sprintu Astrid Jacobsenová se propadla na bronzovou pozici. "Musím přiznat, že jsem při vybíhání na trať vůbec nepomýšlela na druhé místo. Myslela jsem, že je o prvních dvou místech rozhodnuto a já budu jen bojovat o třetí místo se Švédskem. Závod ale dostal jinou režii, v závěru sezóny se cítím ve velmi dobré formě," řekla Sachenbacherová-Stehleová.

Výsledky - štafeta 4x5 km:
1. Finsko (Kuitunenová, Saarinenová, Roponenová, Manninenová) 54:18,6 min., 2. Německo (Böhlerová, Bauerová, Künzelová-Nystadová, Sachenbacherová-Stehleová) -11,9, 3. Norsko (Skofterudová, Björgenová, Steiraová, Jacobsenová) -15,7, 4. Švédsko -31,7, 5. ČR (Erbenová, Rajdlová, Janečková, Neumannová) -44,3, 6. Itálie -56,1.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard