Řezáč skončil ve Vasově běhu sedmnáctý

MORA

Českému lyžaři Stanislavu Řezáčovi se letošní start ve Vasově běhu nevydařil, když obsadil 17. místo. Slavný závod na 90 kilometrů klasickou technikou v neděli ovládli domácí Švédové Oskar Svärd a Elin Eková.

Stanislav Řezáč na archivním fotu

Svärd vybojoval už třetí triumf na trase mezi Sälenem a Morou poté, co ve finiši porazil o dvě sekundy krajana Jerryho Ahrlina. Tomu druhé místo stačilo, aby už před posledním závodem vyhrál seriál dálkových běhů FIS Marathon Cup. "Byl to těžký závod kvůli čerstvě napadanému sněhu, ale jely mi výborně lyže," uvedl Svärd.

Řezáč odjel do Švédska s cílem bojovat o vytoužené prvenství, ale neuspěl. V 83. ročníku závodu se držel až do závěrečných kilometrů ve vedoucí skupině, ale pak na nejlepší nestačil a na vítězného Svärda ztratil dvě minuty.

Hůře skončil ve Vasově běhu jen při své premiéře v roce 1996, kdy doběhl jednadvacátý. Jeho maximem je třetí místo z roku 2003, loni doběhl čtvrtý. Ve FIS Marathon Cupu, který předloni vyhrál, klesl Řezáč z druhého místa na čtvrté. Seriál vyvrcholí za týden maratonem Engadin ve Švýcarsku.

Výsledky - 90 km klasicky:
Muži: 1. Svärd 4:43:40 hod., 2. Ahrlin (oba Švéd.) -2, 3. J. Aukland (Nor.), 4. Brink oba -25, 5. Andreasson -27, 6. Östberg (všichni Švéd.) -1:02, ...17. Řezáč (ČR) -2:00.
Ženy: 1. Eková 4:48:29, 2. J. Hanssonová (obě Švéd.) -2:13, 3. Peyrotová (It.) -4:46, 4. S. Hanssonová -4:03, 5. Lintzénová -8:53, 6. Magnussonová (všechny Švéd.) -15:53.
Pořadí FIS Marathon Cupu (po pěti závodech):
Muži: 1. Ahrlin 440, 2. J. Aukland 261, 3. Svärd 240, 4. Řezáč 237, ...17. Jakoubek 57, 57. Novotný 10, 58. Šlechta 10, 60. Novák (všichni ČR) 8.
Ženy: 1. Eková 430, 2. J. Hanssonová 350, 3. Peyrotová 345.