Cuche si v Norsku vyjel malý Křišťálový glóbus za sjezd

KVITFJELL

Švýcar Didier Cuche si vítězstvím ve sjezdu v norském Kvitfjellu zajistil malý Křišťálový glóbus pro nejlepšího lyžaře královské disciplíny Světového poháru. Dvaatřicetiletý specialista na rychlostní závody byl několikrát hodně blízko, ale první velké trofeje po dvanáctiletém závodění mezi elitou se dočkal až v sobotu. Závod SP vyhrál vůbec poprvé po třech letech.

Vítěz SP ve sjezdu Švýcar Didier Cuche

Norské počasí si pohrálo s trpělivostí sjezdařů. Nejprve jich odjelo jen jedenáct, než jury závod zastavila kvůli silnému větru. Podmínky ve Kvitfjellu se pak každou chvíli měnily přes mlhu, sněžení, špatnou viditelnost až po slunečno, kdy závod až po hodině a půl pokračoval. Pauzu trávili lyžaři různě - zatímco ti v cíli rozdávali podpisy, na startu, kde v té době ještě čekali všichni favorité, se koulovali.

Kdyby byl závod zrušen, Cuchemu by spadl glóbus do klína bez práce. "Už jsem skoro začal slavit, když se to chystali odvolat. Pak nebylo snadné se zase soustředit na jízdu, ale zvládl jsem to a jsem moc rád, že jsem nervy udržel. Je to nádherný pocit," řekl Cuche.

Sice letos dosud ani jednou nevyhrál, ale byl ve sjezdu čtyřikrát druhý a jednou třetí. Dokončil všech deset závodů, osmkrát se vešel mezi nejlepších pět, nejhůře byl dvacátý. Dva roky po vážném zranění kolena se tak vrátil ještě lepší, než býval. "Ukázal jsem, že umím pořád jezdit rychle. Glóbus jsem ale před sezónou ani náhodou nečekal," dodal.

Švýcarsko oslavuje triumf po čtrnácti letech

Cuche, majitel bronzu z obřího slalomu na letošním MS a devět let starého stříbra ze super-G už z olympiády v Naganu, měl více než stobodový náskok před největším rivalem Markem Büchelem a lyžaři z Lichtenštejnska tak nebylo nic platné ani dnešní třetí místo. Mezi medailisty se vklínil Kanaďan Erik Guay.

Švýcarsko oslavuje svého pohárového šampióna ve sjezdu poprvé od roku 1993, kdy získal malý glóbus Franz Heinzer. Petr Záhrobský ztratil na vítěze dvě sekundy a jednu desetinu a skončil čtyřiačtyřicátý z 64 startujících. Ze souboje kandidátů na celkové prvenství v SP vyšel lépe Nor Aksel Lund Svindal a stáhl ztrátu na Rakušana Benjamina Raicha na 103 bodů. Zbývá pět závodů.

Výsledky:
1. Cuche (Švýc.) 1:28,51, 2. Guay (Kan.) -0,06, 3. Büchel (Licht.) -0,29, 4. Walchhofer (Rak.) -0,33, 5. Fill (It.) -0,43, 6. Clarey (Fr.) -0,69, 7. Kernen a Defago (oba Švýc.) oba -0,74, 9. Heel (It.) -0,76, 10. Myhre (Nor.) -0,79, ...44. Záhrobský (ČR) -2,10.