Koudelka se stal juniorským mistrem světa na středním můstku

TARVISIO

Český skokan na lyžích Roman Koudelka se stal juniorským mistrem světa na středním můstku. Na šampionátu v italském Tarvisiu ve čtvrtek díky skokům dlouhým 99,5 a 98 metrů porazil Japonce Šoheje Točimota o 11,5 bodu. Třetí skončil Rakušan Thomas Thurnbichler.

Roman Koudelka při závodu na středním můstku na MSJ v italském Tarvisiu.

Sedmnáctiletý český reprezentant ovládl závod o titul, který kvůli teplému počasí začínal už v osm hodin ráno, od prvního kola. V něm předvedl nejdelší skok dne a soupeřům utekl o pět bodů. I když si v druhé části závodu o metr a půl pohoršil, vyhrál s velkým náskokem. Žádný další český reprezentant v konkurenci 73 skokanů nepostoupil do finálové třicítky.

Po závodu Koudelka přiznal, že musel bojovat s psychikou. "Byly to obrovské nervy. Ráno jsem přišel na můstek, skočil si zkušební kolo a když jsem zjistil, že to bylo nejdál, tak jsem se trochu uklidnil. Před soutěžním kolem nervozita opět stoupla, ale po prvním kole jsem si říkal, že to musím skočit. Na druhý skok jsem se snažil maximálně soustředit a nakonec to vyšlo," oddechl si.

Koudelka odjel po boku Jakuba Jandy a spol. celou sezónu Světového poháru a po seniorském mistrovství v japonském Sapporu, kde obsadil dvakrát 25. místo a českému kvartetu pomohl k deváté příčce v závodu družstev, cítil únavu. Do dějiště MSJ se proto vydal až v pondělí po vydatném odpočinku.

"To mi pomohlo. Přijel jsem odreagovaný, ale s touhou předvést dobrý výkon a výsledek," doplnil český skokan, který v Itálii potvrdil, že je objevem této sezóny. Ve Světovém poháru se v únoru blýskl osmým místem v německém Klingenthalu.

Běžcům se nedařilo

Do elitní desítky se ve čtvrtek nepodařilo proniknout českým běžcům do 23 let. V mužském závodu na 15 km volně se z českého tria dařilo nejlépe Václavu Kupilíkovi, který obsadil 22. příčku. Ženský závod na 10 km zaběhla nejlépe Iva Janečková na 13. místě.

MSJ v klasickém lyžování - Tarvisio (It.)
Junioři
Skok na středním můstku: 1. Koudelka (ČR) 268,0 b. (99,5+98 m), 2. Točimoto (Jap.) 256,5 (95,5+99) 3. Thurnbichler (Rak.) 254,5 (97,5+95), ...41. Kubáň 97,0 (83), 48. Jiří Mazoch 87,5 (79), 52. Struhař (všichni ČR) 82,5 (77).
Do 23 let
Muži - běh na 15 km volně: 1. Cologna (Švýc.) 34:57,0, 2. Černousov (Rus.) -47,2, 3. Naruse (Jap.) -49,7, ...22. Kupilík -2:35,9, 43. Razým -4:19,1, 49. Krška (všichni ČR) -4:40,1.
Ženy - běh na 10 km volně: 1. Bucherová (Švýc.) 24:28,1, 2. Bleckurová (Švéd.) -19,6, 3. Pillerová (It.) -20,9, ...13. Janečková -50,7, 23. Nývltová -1:26,5, 31. Chrástková -1:43,0, 37. Skalníková (všechny ČR) -2:06,8.