Záhrobská byla v Lenzerheide šestá, slalom vyhrála Hospová a vede

LENZERHEIDE

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v konečném pořadí slalomu Světového poháru v této sezoně třetí místo. V závěrečném sobotním slalomu v Lenzerheide skončila úřadující mistryně světa šestá. Zvítězila Rakušanka Nicole Hospová, která se po chybě dosud vedoucí ženy SP Marlies Schildové dostala i do čela průběžného pořadí.

Šárka Záhrobská.

Hospová vyhrála obě kola závodu, to první o 12 setin sekundy před Schildovou. Ta ale druhé kolo nezvládla, musela se dvakrát vrátit do branky a nakonec poprvé v sezoně ve své oblíbené disciplíně nebodovala.

"A to jsem chtěla jet v první řadě na jistotu," řekla Schildová. Odmítla, že by na katastrofální průběh druhé jízdy mělo vliv vědomí, že těsně předtím vypadl v prvním kole obřího slalomu její přítel Benjamin Raich, jenž tím obdobně pohřbil naděje na zisk glóbu za celkové prvenství.

"Jasně, že to nepomůže, ale nemyslím, že by to bylo v tom. Chtěla jsem do jízdy dát všechno, i po té první chybě, ale bylo to k ničemu. Moje šance teď poklesly, ale nevzdávám se. Jak vidno, karta se může zase rychle obrátit," upozornila.

V druhém kole již Hospová riskovala

S Hospovou tak v průběžném pořadí SP rázem prohrává o 30 bodů a v nedělním obřím slalomu, který sezonu uzavře, navíc rozhodně nebude favoritkou. Hospová vlastní totiž právě z této disciplíny titul mistryně světa z Aare.

"Jak to tak vypadá, jsem na tom líp psychicky," pochvalovala si Hospová. I v druhém kole byla nejrychlejší ze všech, třebaže mohla jet na jistotu poté, co se od trenéra dozvěděla o krachu největší konkurentky. "Byla to tu moje poslední šance, neměla jsem co ztratit. Musela jsem risknout všechno a nakonec jsem z toho vytěžila maximum," dodala po osmém vítězství v kariéře, ale teprve druhém ve slalomu.

Za rakouskou vítězkou v sobotu skončila se ztrátou 28 setin vteřiny na druhém místě Švédka Anja Pärsonová, třetí byla už s více než sekundovým odstupem Slovenka Veronika Zuzulová. Záhrobské patřilo po úvodním kole desáté místo, v druhém dějství závodu zajela čtvrtý nejlepší čas. Druhou pozici v celkovém pořadí slalomu SP jí sebrala právě Hospová.

Výsledky: 1. Hospová (Rak.) 1:45,67 (53,49+52,18), 2. Pärsonová (Švéd.) 1:45,95 (53,72+52,23), 3. Zuzulová (SR) 1:47,02 (54,09+52,93), 4. Poutiainenová (Fin.) 1:47,04 (54,24+52,80), 5. Ottossonová (Švéd.) 1:47,25 (54,75+52,50), 6. Záhrobská (ČR) 1:47,45 (54,74+52,71), 7. Loesethová (Nor.) 1:47,67 (54,58+53,09), 8. De Leymarieová (Fr.) 1:47,78 (54,72+53,06), 9. Borssenová (Švéd.) 1:48,16 (54,40+53,76), 10. Rieschová (Něm.) 1:48,50 (55,12+53,38). Konečné pořadí slalomu (po 9 závodech): 1. Marlies Schildová (Rak.) 760, 2. Hospová 418, 3. Záhrobská 405, 4. Borssenová 389, 5. Zuzulová 344, 6. Poutiainenová 332, ...47. Kurfürstová 10, 56. Zakouřilová (obě ČR) 4. Průběžné pořadí SP (po 34 z 35 závodů): 1. Hospová 1472, 2. Marlies Schildová 1442, 3. Mancusová (USA) 1332, 4. Götschlová (Rak.) 1300, 5. Pärsonová 885, 6. Kildowová (USA) 808, ...9. Záhrobská 593, 109. Kurfürstová 10, 119. Zakouřilová 4.