Světový pohár biatlonistek vyhrála Němka Henkelová

CHANTY MANSIJSK

Napínavý finiš ve Světovém poháru biatlonistek pro sebe rozhodla Němka Andrea Henkelová. K celkovému prvenství jí stačilo v nedělním závodu s hromadným startem v Chanty Mansijsku dojet na 15. místě. Po 27 závodech porazila krajanku Kati Wilhelmovou o pouhých sedm bodů, což je nejtěsnější rozdíl v historii.

Před posledním závodem byly ve hře o křišťálový glóbus tři závodnice a dělilo je mezi sebou jen šest bodů. Spolu s německým duem to byla ještě Švédka Anna Carin Olofssonová, jedoucí se žlutým číslem pro vedoucí ženu SP. Jenže všechny tři v neděli zradila střelba a o potřebné body se bily až v hloubi pole.

Henkelová na tom byla zpočátku nejhůř. Na první položce netrefila jediný terč a s pěti trestnými koly se zdálo, že z boje o celkový triumf vypadla. Pak už ale minula jen jednou. Olofssonová po úvodní "nule" nasbírala sedm trestných okruhů a Wilhelmová dohromady pět. V cíli se tak mohla radovat devětadvacetiletá Henkelová, která celkové hodnocení seriálu vyhrála poprvé v kariéře.

Wilhelmová doběhla sedmnáctá a za celou sezonu nasbírala o sedm bodů méně. Olofssonová skončila v neděli až dvacátá a zůstala o další tři body zpět. První vítězství v kariéře na Sibiři oslavila jiná švédská biatlonistka Helena Jonssonová, jež tak ukončila sérii čtyř vítězství za sebou jiné členky hvězdného německého týmu Magdaleny Neunerové.

Výsledky - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Jonssonová (Švéd.) 39:26,1 min. (1 tr. okruh), 2. Chvostěnková (Ukr.) -3,2 (1), 3. Hitzerová (Něm.) -16,4 (3), 4. Bulyginová (Rus.) -23,1 (2), 5. Baillyová (Fr.) -40,5 (2), 6. Jurijevová (Rus.) -50,4 (2), 7. Brankovičová (Slovin.) -59,3 (4), 8. Neunerová (Něm.) -1:01,6 (6), 9. Gregorinová (Slovin.) -1:02,3 (4), 10. Sokolovová (Běl.) -1:02,9 (3).