Vlhová vyhrála paralelní slalom v Mořici, Dubovská má pět bodů

Slovenská favoritka Petra Vlhová vyhrála ve Svatém Mořici paralelní slalom Světového poháru o pouhé dvě setiny sekundy před Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, která vyřadila v 1. kole play off Martinu Dubovskou. Zbývající dvě české lyžařky Ester Ledecká a Gabriela Capová z kvalifikace do finálové dvaatřicítky neprošly.

Martina Dubovská při slalomu Světového poháru v Levi.

Dubovská, jež na úvod sezony šokovala devátým místem ve slalomu v Levi, postup vybojovala bezpečně v součtu dvou jízd z 22. místa. S pozdější finalistkou Larssonovou prohrála ve vyřazovací fázi o 35 setin. Specialistka na rychlostní disciplíny Ledecká má s paralelními závody bohaté zkušenosti ze snowboardu, ale mezi lyžařkami neměla šanci.

"Tohle bude vlastně můj první paralelní slalom, který pojedu na lyžích, takže od toho popravdě moc nečekám," řekla Ledecká Radiožurnálu před dnešním startem. Nakonec obsadila 56. místo, Capová nedokončila první jízdu.

Vlhová si dojela navzdory problémům s holení pro desátý pohárový triumf v kariéře a dokonale využila absence americké rivalky a vedoucí ženy Světového poháru Mikaely Shiffrinové. Ta se paralelní závod rozhodla vynechat a soustředí se na úterní obří slalom v Courchevelu.

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Ženy - paralelní slalom:
1. Vlhová (SR), 2. Swennová Larssonová (Švéd.), 3. Gritschová (Rak.), 4. Hrovatová (Slovin.), 5. St-Germainová (Kan.), 6. Brignoneová (It.), 7. Haverová-Lösethová (Nor.), 8. Buciková (Slovin.), ...26. Dubovská, v kvalifikaci 56. Ledecká, Capová (všechny ČR) nedokončila 1. jízdu.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 41 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 532, 2. Brignoneová 281, 3. Rebensburgová (Něm.) 261, 4. Vlhová 238, 5. C. Suterová (Švýc.) 225, 6. Schmidhoferová (Rak.) 218, ...12. Ledecká 151, 54. Dubovská 34, 60. Capová 21.