Lyžařka Záhrobská skončila v prvním slalomu sezóny sedmá

REITERALM

Sedmé místo vybojovala česká lyžařka Šárka Záhrobská v prvním letošním slalomu Světového poháru v rakouském Reiteralmu. Od stupňů vítězů v sobotu dělilo úřadující mistryni světa 41 setin sekundy.

Šárka Záhrobská

Závod, který byl náhradou za zrušený slalom ve finském Levi, ovládly domácí reprezentantky. Vítězkou se stala vicemistryně světa Marlies Schildová, která jen o šest setin porazila obhájkyni velkého Křišťálového glóbu Nicole Hospovou. Třetí skončila Italka Chiara Costazzaová, která vedla po prvním kole a na medailové pozice se prosadila poprvé v kariéře.

Záhrobská začala sezónu mezi blízko postavenými brankami daleko lépe než loni, kdy byla v úvodním slalomu v Levi šestnáctá. Přesto cítila, že měla na lepší umístění. "Přitom nemohu říct, že bych to sjela špatně. V obou kolech jsem předvedla výkon na hranici mých dnešních schopností," řekla Záhrobská v rozhovoru pro ČTK.

Body do Světového poháru si připsala také Eva Kurfürstová, která obsadila 28. místo poté, co si ve druhém kole o dvě příčky pohoršila. Petra Zakouřilová skončila pětapadesátá, jako poslední ze závodnic, které první kolo dokončily.

Záhrobská celý závod provázený hustým sněžením zahajovala. Sedmá byla už po prvním kole a nezlepšila se, i když ve druhé jízdě dosáhla šestého nejlepšího času. V průběžném pořadí Světového poháru, do kterého vstoupila na konci října dvacátým místem v obřím slalomu v Söldenu, jí patří dvanácté místo.

Druhé kolo zvládla nejychleji Hospová

V polovině závodu vedla Costazzaová, jejímž maximem v seriálu dosud bylo čtvrté místo z lednového závodu v Záhřebu. Schildová se k vítězství odrazila z průběžné třetí pozice, když se nevyvarovala chyby. "Všichni čekají, že vyhraju, je to velký tlak," postěžovala si domácí favoritka před druhým kolem.

V něm byla nejrychlejší Hospová, Schildová za ní zaostala o pouhé tři setiny. Třetím časem se posunula na celkové páté místo Slovenka Veronika Zuzulová.

Costazzaová pomýšlí ještě výše

"Ve druhém kole jsem chtěla zaútočit, ale pak přišla chyba a myslela jsem, že je to ztracené. O to větší radost mám z toho, že to vyšlo," řekla Schildová. Hospovou těsná porážka příliš nemrzela. "Byl to těžký závod a s druhým místem jsem spokojená. Musím férově říct, že kdyby Marlies neudělala tu chybu, vyhrála by o sekundu," prohlásila vítězka Světového poháru.

Úsměvy rozdávala v cíli i třetí Costazzaová, i když neudržela první místo. "Jsem nadšená. I když se mi v tréninku dařilo a doufala jsem, že výsledky se dostaví, tohle je obrovské překvapení. Věřím, že se mi jednou povede i vyhrát," uvedla třiadvacetiletá Italka.

Výsledky - slalom:
1. Schildová 1:55,53 min. (58,13+57,40), 2. Hospová (Rak.) 1:55,59 (58,22+57,37), 3. Costazzaová It.) 1:55,83 (57,97+57,86), 4. Stieglerová (USA) 1:55,94 (58,24+57,70), 5. Zuzulová (SR) 1:56,07 (58,57+57,50), 6. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:56,08 (58,09+57,99), 7. Záhrobská (ČR) 1:56,24 (58,47+57,77), 8. Poutiainenová (Fin.) 1:56,34 (58,70+57,64), 9. Giusová (It.) 1:56,59 (58,73+57,86), 10. Borssenová (Švéd.) 1:56,61 (58,32+58,29), ...28. Kurfürstová 1:58,75 (59,59+59,16), 55. Zakouřilová (obě ČR).