Úvodní distanční závod SP vyhrála Björgenová, bodovala Erbenová

BEITOSTÖLEN

Úvodní distanční závod nové sezóny Světového poháru vyhrála v norském Beitostölenu favorizovaná domácí běžkyně Marit Björgenová. Z tria českých reprezentantek bodovala na trati 10 km volnou technikou Helena Erbenová, jež skončila dvaadvacátá.

Vítězka Světového poháru 2006 Björgenová vyhrála volnou desítku, která byla parádní tratí Kateřiny Neumannové, poměrně suverénním způsobem. Druhou v pořadí, svou krajanku Vibeke Skofterudovou, porazila o 20,3 sekundy. O další sekundu zpět skončila dvacetiletá juniorská mistryně světa ze Švédska Charlotte Kallaová a dosáhla tak poprvé v kariéře v individuálním závodě na stupně vítězů.

Na startu nakonec chyběla původně přihlášená obhájkyně velkého křišťálového glóbu z minulé sezóny Virpi Kuitunenová z Finska, jež nenastoupila kvůli nachlazení.

Devětadvacetiletá Erbenová, která má být po ukončení kariéry Neumannové a mateřské pauze Kamily Rajdlové českou jedničkou, ztratila v desetistupňovém mrazu na Björgenovou zhruba minutu a půl. Eva Nývltová doběhla pětačtyřicátá, Eliška Hájková byla klasifikována na 56. místě.

Výsledky - 10 km volně:
1. Björgenová 26:16,3 min., 2. Skofterudová (obě Nor.) -20,3, 3. Kallaová (Švéd.) -21,3, 4. Ševčenková (Ukr.) -29,2, 5. Follisová (It.) - 31,6, 6. Jacobsenová (Nor.) -35,4, 7. Kowalczyková (Pol.) -41,4, 8. Roponenová (Fin.) -48,9, 9. Künzelová-Nystadová (Něm.) -56,2, 10. Johaugová (Nor.) -56,7, ...22. Erbenová -1:35,6, 45. Nývltová -2:31,8, 56. Hájková (všechny ČR) -3:09,6.