Lyžaře Bauera překonal v Beitostölenu jen Teichmann

BEITOSTÖLEN

Parádně vstoupil do nové sezóny český běžec na lyžích Lukáš Bauer. Stříbrný medailista z olympiády v Turíně dojel v sobotním závodě Světového poháru na 15 km volně v norském Beitostölenu na druhém místě. Překonal jej jen Němec Axel Teichmann, který zajel čas o 6,3 sekundy rychlejší. Třetí skončil Švéd Södergren.

Bauer měl pomalejší začátek, pak se ale s Teichmannem střídal ve vedení a měl blízko ke svému čtvrtému triumfu v závodech Světového poháru. Celkový vítěz seriálu z roku 2005 měl ale lepší finiš a českého reprezentanta překonal o 6,3 sekundy.

"Neměl jsem pocit, že by mi došly síly, ale ten závěr nebyl jednoduchý. Spíš bych řekl, že on zrychlil," řekl spolupracovníkovi ČTK k závěrečným kilometrům Bauer, jenž ale nebyl ze ztraceného vítězství zklamán. "Na úvod sezóny jsem zajel super výsledek. Na to, jak se obvykle rozjíždím, je to velmi příjemné překvapení," dodal.

Přibližně stejný odstup měl od Bauera třetí Anders Södergren ze Švédska. Německý obhájce celkového vítězství v SP Tobias Angerer dojel osmý, norský biatlonista Ole Einar Björndalen skončil pátý.

"Je pravda, že jsem dosáhl lepšího výsledku než v celé minulé sezóně. Stalo se a nelituju toho," poznamenal Bauer k faktu, že si nastavil hned na úvod laťku hodně vysoko.

Dalším českým závodníkům se nedařilo. Milan Šperl skončil se ztrátou 1:17,9 minuty dvaatřicátý, nikdo jiný se do první padesátky výsledkové listiny nevešel. Dušan Kožíšek skončil 53., o jedno místo zpět byl Jiří Magál a Ondřej Horyna dojel 62. s více jak dvouminutovou ztrátou.

Bauer měl v loňské sezóně velké zdravotní potíže, nový ročník odstartoval skvěle. Do své sbírky přidal desáté umístění v nejlepší trojici Světového poháru. Naposledy se to Bauerovi povedlo v lednu 2006 po klasické padesátce v Pragelatu. V italském středisku si poté na stejné trati zajel i pro olympijské stříbro.

Výsledky - 15 km volně:
1. Teichmann (Něm.) 36:31,1 min., 2. Bauer (ČR) -6,3, 3. Södergren (Švéd.) -13,3, 4. Sommerfeldt (Něm.) -15,4, 5. Björndalen (Nor.) -19,1, 6. Livers (Švýc.) -32,9, 7. Gjerdalen (Nor.) -35,3, 8. Angerer (Něm.) -35,5, 9. Eilifsen (Nor.) -35,7, 10. Olsson (Švéd.) -40,5, ...32. Šperl -1:17,9, 53. Kožíšek -1:45,2, 54. Magál -1:48,0, 62. Horyna (všichni ČR) -2:16,3.