Cuche oslavil 250. start v SP vítězstvím v superobřím slalomu

Švýcarský lyžař Didier Cuche oslavil svůj 250. start ve Světovém poháru vítězstvím v superobřím slalomu v italské Val Gardeně. Majitel malého křišťálového glóbu za sjezd z minulé sezóny v pátek dosáhl na své celkově sedmé vítězství v elitním seriálu v mimořádně těsném závodě, kde muže na stupních vítězů dělily pouhé čtyři setiny sekundy.

Třiatřicetiletý Cuche prolétl sjezdovku ve Val Gardeně v čase 1:36,66 a o dvě setiny porazil Američana Bodeho Millera, jenž byl v minulé sezóně právě v této disciplíně nejlepší a dnes poprvé v sezóně dojel mezi nejlepšími třemi. Třetí s odstupem dalších dvou setin skončil Marco Büchel z Lichtenštejnska.

Prosadili se tak samí veteráni nad 30 let, nejstaršímu Büchelovi je už šestatřicet, všem dohromady bez jednoho roku rovná stovka. "Spravedlnost přece jen existuje," prohlásil v cíli Cuche, který loni ve Val Gardeně naopak o dvě setiny prohrál ve sjezdu se Stevenem Nymanem. "Perfektně mi jely lyže," pochválil Švýcar své servismany i dodavatele firmu Head, kterou reprezentují také zbývající dva páteční medailisté.

"Super-G je o zkušenostech. Určitě je znát, pokud někdo závodí ve svěťáku deset jedenáct let jako Cuche či Marco," uvedl Miller, který jezdí v elitním seriálu také desátou sezónu.

Záhrobský obsadil 40. místo

Druhý závod SP v sezóně v pátek absolvoval Petr Záhrobský, jenž obsadil 40. místo. Starší bratr slalomové mistryně světa Šárky ztratil na poslední bodovanou pozici zhruba půl sekundy.

Vedení v průběžném hodnocení seriálu si udržel Benjamin Raich, který v pátek skončil jako nejlepší z Rakušanů sedmý. Náskok v čele mu pomohl zvýšit jeden z jeho velkých rivalů, švýcarský univerzál Daniel Albrecht, jenž upadl na skoku. Raich nyní vede o 68 bodů před Cuchem, Albrecht je třetí.

V sobotu je ve Val Gardeně, jež je známa i pod svým německým názvem Gröden, na programu sjezd.

Výsledky:
1. Cuche (Švýc.) 1:36,62, 2. Miller (USA) -0,02, 3. Büchel (Licht.) -0,04, 4. Defago (Švýc.) -0,22, 5. Guay (Kan.) -0,24, 6. Staudacher (It.) -0,29, 7. Raich -0,30, 8. Maier (oba Rak.) -0,46, 9. Hudec (Kan.) -0,50, 10. Reichelt (Rak.) -0,53, ...40. Záhrobský (ČR) -3,10.
Pořadí SP v super-G (po 3 ze 7 závodů): 1. Cuche 184 b., 2. Raich 161, 3. Reichelt 135, 4. Scheiber 116, 5. Gruber (oba Rak.) 110, 6. Svindal (Nor.) 100.
Průběžné pořadí SP (po 11 ze 41 závodů): 1. Raich 441, 2. Cuche 373, 3. Albrecht (Švýc.) 332, 4. Miller 274, 5. Mölgg (It.) 262, 6. Svindal 234, ...44. Bank 60.