Biatlonista Šlesingr skončil poprvé v sezóně v první desítce

POKLJUKA

Čeští biatlonisté v sobotu v Pokljuce absolvovali nejvydařenější závod v této sezóně Světového poháru. Při vítězství hvězdného Nora Oleho Einara Björndalena se tři čeští reprezentanti prosadili do první dvacítky, přičemž nejlepší z nich Michal Šlesingr byl ve sprintu na 10 km devátý.

Dvojnásobný medailista z letošního MS Šlesingr si tak připsal nejlepší výsledek v sezóně. O ještě kvalitnější umístění ho připravila chyba na druhé střelecké položce, po obkroužení trestného kola ztratil na vítězného Björndalena 46 sekund.

Šlesingrovi se však po prvním umístění v top ten ulevilo. "Říkal jsem před sezónou, že v každém kole chci být do desítky, ale netušil jsem, že to bude trvat až do třetího kola," řekl spolupracovníkovi ČTK. Kdyby byl ještě o příčku lepší, vešel by se na pódium pro osmičku nejlepších a měl i prémie. "Pár vteřin jsem ztratil na ležce, když mi vypadl náboj. To mě mrzí. Ale jsem rád, že běžecká forma jde nahoru," dodal.

Slavný Nor také jednou chyboval, přesto si díky nejrychlejšímu běhu připsal 77. vítězství v SP v kariéře a upevnil si vedení v celkovém pořadí před svým největším rivalem Dmitrijem Jarošenkem z Ruska, kterého těsně porazil. Třetí skončil střelecky bezchybný Švéd Mattias Nilsson.

Holubec zajel své sezónní maximum

Žádné trestné kolo ve Slovinsku nemusel absolvovat ani Tomáš Holubec, jenž vinou pomalejšího běhu obsadil 15. místo, což je nicméně jeho sezónní maximum. Dvě chyby na střelnici zbrzdily nástup Zdeňka Vítka, jenž málem před přesunem do Pokljuky vypadl ze Světového poháru, ale v sobotu podruhé za sebou bodoval. Po čtrnáctém místě ze čtvrtečního individuálního závodu bývalý bronzový medailista z MS skončil devatenáctý.

"Takhle by měl vypadat každý závod, když jsou dva tři naši kluci na bodech," pochvaloval si trenér Vlastimil Vávra. Romanu Dostálovi a Jaroslavu Soukupovi unikly body o několik sekund, Ondřej Moravec byl na konci páté desítky.

Romanu Dostálovi a Jaroslavu Soukupovi unikly body o několik sekund, Ondřej Moravec byl na konci páté desítky.

Závodu se nezúčastnil třetí muž průběžného pořadí Ivan Čerezov, jemuž start zakázala Mezinárodní biatlonová unie IBU. Sedmadvacetiletý Rus měl totiž při kontrole hladinu hemoglobinu v krvi 18,2, přičemž povolená hodnota je 17,5. Čerezov tedy dostal nařízenu pětidenní pauzu ze zdravotních důvodů a musí se podrobit dopingové zkoušce. Zvýšená hladina hemoglobinu může, ale nemusí ukazovat na užívání zakázané látky EPO.

V neděli jsou v Pokljuce na programu závody štafet. Českou nebude rozbíhat Moravec, který pokazil předchozí štafetu v Hochfilzenu. První úsek místo něj poběží Holubec, další Vítek a poslední Šlesingr. Na třetím úseku kouč Vávra rozhodne mezi Dostálem a Soukupem.

POKLJUKA - sprint (10 km):
1. Björndalen (Nor.) 23:44,4 (1 tr. okruh), 2. Jarošenko (Rus.) -4,9 (1), 3. Nilsson (Švéd.) -11,8 (0), 4. Fourcade (Fr.) -12,8 (0), 5. Ajdarov (Ukr.) -26,8 (0), 6. Kruglov (Rus.) -31,2 (1), 7. Andresen (Nor.) -34,4 (2), 8. Graf (Něm.) -42,9 (0), 9. Šlesingr (ČR) -46,1 (1), 10. Birnbacher (Něm.) -48,2 (1), ...15. Holubec -1:05,7 (0), 19. Vítek -1:20,7 (2), 32. Dostál -1:38,1 (1), 34. Soukup -1:43,2 (3), 49. Moravec (všichni ČR) -2:05,7 (3).