Janda v Kontinentálním poháru opět zvítězil

ENGELBERG

Skokanovi na lyžích Jakubu Jandovi skvěle vyšla generálka na Turné čtyř můstků. Ve švýcarském Engelbergu v pátek vyhrál stejně jako ve čtvrtek závod Kontinentálního poháru a dostal se do čela průběžného pořadí. V sobotní kvalifikaci v německém Oberstdorfu se Janda poprvé v sezóně objeví ve Světovém poháru.

Bývalý vítěz Turné i Světového poháru opět vyhrál už první kolo. V druhém se Janda znovu blýskl nejdelším skokem soutěže 136,5 metru a v součtu zvítězil s náskokem více než dvanácti bodů před Rakušanem Stefanem Kaiserem. "Zvedlo mi to sebevědomí, potřeboval jsem si začít věřit," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK Janda.

Do Engelbergu nemusel odjet závodit, ale sám chtěl prodloužit spolupráci se Slovincem Matjazem Županem, koučem českého B týmu, s nímž Janda poslední měsíce trénoval. Jeho příprava mu sedí víc než trénink Rakušana Richarda Schallerta v 'áčku'. "Jsem rád, že jsem tady byl, protože před Vánoci mi to v Garmischi moc neskákalo," připomněl pokažené závody v Německu.

Má teď proto nabitý program, musí se rychle přesunout do Oberstdorfu, kde v sobotu začne úvodní kvalifikací Turné čtyř můstků. "Je to náročné, ale vyplatilo se mi to. Potřeboval jsem skákat a v Evropě žádný vhodný můstek nebyl," vysvětlil. Vítěz posledního závodu SP v Engelbergu Andreas Küttel ze Švýcarska předvedl horší výkony než dnes Janda. "Ale to se nedá kvůli podmínkám srovnávat," upozornil český skokan.

V průběžném hodnocení Kontinentálního poháru poskočil Janda ze čtvrté pozice do čela, kde vystřídal dalšího rakouského skokana Rolanda Müllera. Ten v pátek skončil šestý.