Pražský sprint vyhráli Follisová s Morilovem, Bauer přišel o vedení v Tour

Pouhý den vydrželo vedení Lukáše Bauera v pořadí Tour de Ski. Český závodník v nedělním sprintu na pražském Hradčanském náměstí nepostoupil z kvalifikace a v pořadí Tour jej předstihl Nor Oestensen, který si ve finále doběhl pro druhé místo za vítězným Rusem Morilovem. Sprint žen ovládla Italka Follisová. Nejlepšího výsledku z českých závodníků dosáhl Dušan Kožíšek, který skončil ve finále B druhý a celkově obsadil osmou příčku.

„Sprint není moje krevní skupina a trať v Praze byla hodně jednoduchá, takže se nedalo mnoho dělat. Do Nového Města se budu vracet s jednoznačnými ambicemi pokračovat ve výsledcích, které se mi podařilo zajet tam,“ prohlásil po skončení pražského závodu pro Českou televizi Bauer, který v průběžném pořadí ztrácí na Oestensena dvanáct sekund.

Z dopoledních kvalifikačních jízd postoupili do vyřazovacích bojů čtyři čeští závodníci, Eliška Hájková, Helena Erbenová i Martin Koukal ale nakonec zůstali před branami semifinále. Nejvíc se podle očekávání dařilo specialistovi Dušanu Kožíškovi, kterého ale v semifinálové rozjížďce postihly dva pády a český závodník se mohl radovat “jen“ z postupu do malého finále.

„Startoval jsem s číslem třináct a nějakou smůlu jsem čekal,“ krčil Kožíšek rameny nad nepovedenou semifinálovou rozjížďkou. Ve finále B pak obsadil druhé místo, když se po startu se štěstím vyhnul pádu a až do cíle udržel své postavení za Estoncem Simonlatserem, které znamenalo celkové osmé místo.

Velké finále nabídlo výhradně rusko-norský souboj, v němž si nakonec doběhl pro premiérový triumf v závodu SP Nikolaj Morilov. Ve finále ženského sprintu dominovala italská běžkyně Arianna Follisová z Itálie, na třetím místě doběhla Norka Marit Björgenová, která udržela průběžné vedení v seriálu.

Účastníci Tour mají po třech závodech za sebou den volna, už na Nový rok je ale opět v Novém Městě na Moravě čeká volná desítka, resp. patnáctka s handicapovým startem. O den později se na novoměstském stadiónu poběží stejné distance klasickou technikou a s intervalovým startem.

Tour de Ski - 3. etapa, Praha
Ženy - sprint volnou technikou 1 km
1. Follisová 1:50,5, 2. Muranenová (Fin.) -0,2, 3. Björgenová -0,7, 4. Genuinová (It.) -1,0, 5. Kuitunenová -2,0, 6. Kowalczyková -10,9, ...24. Hájková, 25. Erbenová, 37. Tolarová, 48. Janečková, 50. Skalníková.
Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Björgenová 36:25,6, 2. Follisová -9,4, 3. Kowalczyková -22,0, 4. Kuitunenová -23,5, 5. Mischolová -31,5, 6. Kallaová -38,0, ...38. Janečková -3:21,7, 39. Erbenová -3:27,9, 40. Hájková -3:30,6, 42. Skalníková -3:36,4, 53. Tolarová -6:46,5.
Muži - sprint volnou technikou 1 km
1. Morilov (Rus.) 1:35,8, 2. Oestensen -0,3, 3. Hetland (Nor.) -0,5, 4. Parfenov (Rus.) -1,0, 5. Northug (Nor.) -1,2, 6. Vylegžanin -2,5, ...8. Kožíšek, 19. Koukal, 32. Jakš, 45. Bauer, 70, Magál.
Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Oestensen 47:27,2, 2. Bauer -12,1, 3. Hetland -14,9, 4. Vylegžanin -15,2, 5. Northug -17,1, 6. Gjerdalen (Nor.) -24,9, ...10. Koukal -49,5, 22. Jakš -1:05,5, 33. Kožíšek -1:40,1, 57. Magál -3:07,4.