Koudelka skončil v Ga-Pa čtvrtý, vyhrál Schlierenzauer

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Skokan na lyžích Roman Koudelka zůstal v úterním závodě v Garmisch-Partenkirchenu těsně pod stupni vítězů, v druhém dílu Turné čtyř můstků obsadil čtvrté místo. Na novém olympijském můstku vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer, jenž se po německé části Turné dostal do průběžného vedení.

Osmnáctiletému Koudelkovi unikly stupně vítězů už potřetí během několika týdnů, v polovině prosince skončil čtvrtý v obou závodech ve Villachu. Nejlepší český skokan současnosti útočil na třetí pozici z šesté příčky po prvním kole, na třetího Michaela Neumayera z Německa ztratil necelé dva body.

"Jsem spokojený. Byla tam touha po bedně, ale věřím, že když budu dál pracovat, že jednou to vyjde," řekl Koudelka novinářům. Nepočítá ale příliš s tím, že by se mohl dočkat už při dalším závodě v Innsbrucku. "Tady všechno vyšlo, sedlo mi to, jak mělo. V Innsbrucku to bude těžký. Rakušani budou mít národní skupinu. Bude to určitě těžší než tady."

Koudelka předvedl v obou kolech shodně dlouhé skoky 132 metrů a připsal si skalp nejen úřadujícího vítěze Světového poháru Adama Malysze, ale především suveréna sezony Thomase Morgensterna. "Je to pěkný pocit, ale myslím, že mi to Morgi v Innsbrucku vrátí," dodal Koudelka.

Rakouský lídr SP a vítěz prvního závodu Turné v Oberstdorfu skončil v úterý až šestý a před dvěma závody v Rakousku ztratil vedení. Jeho nástupce Schlierenzauer byl po prvním kole pátý, ale díky veleskoku 141 metrů v druhém kole sesadil vedoucího Janneho Ahonena, který měl po prvních pokusech téměř osmibodový náskok v čele.

Rakouský mladíček vede pořadí turné

Sedmnáctiletý Schlierenzauer, jenž byl druhý v Oberstdorfu, vede průběžné hodnocení Turné před Morgensternem o 3,2 bodu. O další dvě desetiny zpět je čtyřnásobný vítěz Turné Ahonen. Koudelka se posunul na deváté místo, v pořadí SP mu patří 13. pozice.

Objev minulé sezóny Schlierenzauer se po čtyřech druhých místech dočkal premiérové výhry v sezoně. "Zatím jsem byl stále hodně blízko, až dnes se mi konečně podařilo vystoupat na vrchol. Jsem neskutečně šťastný," uvedl mladý Rakušan, jenž loni na Turné obsadil druhé místo. "Rozhodovat bude jako vždycky až poslední skok v Bischofshofenu a doufám, že si k tomu také povím svoje," dodal úterní vítěz.

Na body v úterý v Ga-Pa dosáhli i další tři čeští reprezentanti, nicméně po nepříliš povedených druhých pokusech se Jakub Janda, Jan Matura a Borek Sedlák seřadili na 26. až 28. příčce. Martin Cikl byl po prvním kole 34. a nebodoval. Turné pokračuje v pátek třetím závodem v Innsbrucku.

<tbody><tr class="invert"><td>Výsledky:</td></tr><tr><td>1. Schlierenzauer (Rak.) 274,4 b. (132+141 m), 2. Ahonen (Fin.) 272,7 (139+135), 3. Neumayer (Něm.) 258,6 (131,5+135,5), 4. <strong><em>Koudelka</em></strong> (ČR) 256,7 (132+132), 5. Malysz (Pol.) 256,6 (133+131,5), 6. Morgenstern (Rak.) 256,0 (129,5+133), 7. Küttel (Švýc.) 253,2 (132,5+129), 8. Hilde (Nor.) 251,7 (133+128,5), 9. Ammann (Švýc.) 247,4 (128,5+132), 10. Loitzl (Rak.) 246,5 (127,5+130), ...26. <strong><em>Janda</em></strong> 216,5 (125+120), 27. <strong><em>Matura</em></strong> 215,6 (124,5+120), 28. <strong><em>Sedlák</em></strong> 215,5 (124+121), 34. <strong><em>Cikl</em></strong> (všichni ČR) 105,3 (12).</td></tr><tr class="invert"><td>Průběžné pořadí Turné (po 2 ze 4 závodů):</td></tr><tr><td>1. Schlierenzauer 555,1 b., 2. Morgenstern 551,9, 3. Ahonen 551,7, 4. Hilde 529,6, 5. Neumayer 518,1, 6. Ammann 517,3, ...9. <strong><em>Koudelka</em></strong> 504,2, 19. <strong><em>Janda</em></strong> 454,9, 29. <strong><em>Sedlák</em></strong> 319,3, 31. <strong><em>Matura</em></strong> 311,3, 39. <strong><em>Cikl</em></strong> 216,0.</td></tr><tr class="invert"><td>Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů):</td></tr><tr><td>1. Morgenstern 800, 2. Schlierenzauer 609, 3. Ahonen 415, 4. Loitzl 366, 5. Hilde 362, 6. Kofler (Rak.) 304, ...13. <strong><em>Koudelka</em></strong> 220, 27. <strong><em>Cikl</em></strong> 57, 50. <strong><em>Janda</em></strong> 15, 55. <strong><em>Matura</em></strong> 6, 56. <strong><em>Sedlák</em></strong> 3.</td></tr></tbody>