Rubriky:

Lyže a snowboard

Bauer nevyhrál druhou a čtvrtou etapu Tour de Ski a vrací peníze

2. ledna 2008 13:28 - NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Lukáš Bauer jako lídr lyžařského seriál Tour de Ski sice proběhl cílem tří dosavadních závodů v Novém Městě na Moravě jako vítěz, ve skutečnosti však vyhrál jen úvodní prolog. Oproti chybně prezentovanému výkladu pravidel Mezinárodní lyžařské federace FIS se totiž vítězem jednotlivých etap stal vždy nejrychlejší lyžař podle dosaženého času a tím Bauer v závodech s handicapovým startem nebyl.

Domácí hrdina tak nedostane v případě dokončení Tour nejvyšší počet bodů do Světového poháru za jednotlivé závody a musí navíc vrátit i finanční prémii.

Druhá a čtvrtá etapa Tour se jely s handicapovými podle odstupů v celkovém pořadí. Bauer tak po triumfu v prologu skončil v dalším závodě v Novém Městě ve skutečnosti druhý a na Nový rok, i když projel cílem opět na prvním místě, obsadil v etapě na základě dosaženého času až třináctou pozici. Na finanční prémie má nárok vždy nejrychlejší trojice - vítěz bere 5000 švýcarských franků, druhý 3000 a třetí tisíc.

Bauer sice dostal od pořadatelů vyplaceno 5000 švýcarských franků za prvenství ve druhém dílu, dva tisíce tak ale musí vrátit. Finanční prémii za vítězství dostane Francouz Emmanuel Jonnier. Za výhru na Nový rok zatím odměny nebyly po nejasnostech vyplaceny, na Bauera tak ale nezbude žádná. Podle výkladu FIS patří částka za vítězství Italu Pietru Pilleru Cottrerovi.

Bez nároku na odměnu i Koukal

Na prémii se přitom těšil i Martin Koukal, druhý muž v cíli novoročního závodu. "Je to vydrbaná Tour, mohl jsem zamávat s Lukášem ze stupňů vítězů," litoval po závodu, po kterém se nemohl zúčastnit vyhlášení, protože to je určeno jen pro vedoucího muže a nejrychlejšího závodníka v etapě. "Aspoň, že mě hřeje ten šek v kapse," řekl s vírou, že dostane finance za druhé místo. Podle nového výkladu pravidel FIS nedostane však vůbec nic, protože dosáhl "jen" čtvrtého času.

"Nechali jsme si prověřit pravidla Tour de Ski od našeho právníka. Mají dvojí výklad, neboť je v nich uvedeno, že finanční odměnu bere vítěz. Ale není upřesněno, zda se jedná o prvního v cíli, nebo nejrychlejšího na trati," uvedl na dnešním dopoledním jednání české strany s šéfem Tour de Ski Jürgem Capolem ředitel běžeckého úseku Českého svazu lyžařů Čestmír Skrbek.

Česká strana na jednání vyslovila po chybě FIS požadavek, aby byly prémie vyplaceny jak prvním třem v cíli, tak i třem nejrychlejším v obou handicapových závodech. Capol tento návrh nepřímo odmítl. "Možná nastala na naší straně malá chyba, ale FIS nemůže proplatit tyto odměny oběma stranám. Jedině, že by vzal tento úkol na svá bedra pořadatel. Pravidla schválila komise Tour de Ski a nikdo proti nim neprotestoval," dodal Capol.

ČTK

Zrušit