Neporazitelný Bauer vyhrál i klasickou patnáctku

Senzační tažení Lukáše Bauera druhým ročníkem Tour de Ski pokračuje! Český závodník vyhrál rozdílem třídy i středeční pátý díl seriálu, kterým byl závod na 15 km klasickou technikou, a před přesunem do Itálie zvýšil své vedení v průběžném pořadí. Bauer nastupoval do závodu se smíšenými pocity. Před startem totiž zjistil, že Mezinárodní lyžařská federace (FIS) změnila výklad pravidel a připravila jej tak o bodové ohodnocení i finanční prémie za dva závody.

O motivaci pro středeční závod měl tak běžec z Božího Daru postaráno. „Motivace byla obrovská. FIS už podruhé změnila pravidla a já přišel o dvě vítězství. Chtěl jsem odjet dokonce domů, ale s ohledem na tým jsem zůstal. Tohle byla nejlepší odpověď,“ řekl bezprostředně po doběhu český závodník v rozhovoru pro Českou televizi.

Nejlepší vstup do závodu předvedl Nor John Kristian Dahl, který se jako jediný dostal na prvním měřeném úseku (2,6 km) pod čas 6:30 a získal tak patnáctisekundovou bonifikaci. Bauer byl na prvním mezičase druhý a mohl tak počítat s desetisekundovým bonusem. Již na prvním úseku za sebou Bauer nechal Martina Koukala, který se na trať vydal sice s půlminutovým náskokem, ale potvrdil, že klasický styl není jeho šálek kávy. Koukal tak ztratil svou druhou pozici v průběžném pořadí Tour.

Bauer proti tomu opět prokazoval, že se na Tour potkal s vynikající formou. Již po 4,25 km byl v čele s náskokem 12,5 sekundy na do té doby nejrychlejšího Rusa Jevgenije Dementěva, na 8. kilometru už český závodník vedl téměř o dvacet sekund. V druhé polovině závodu výrazně zrychlili Nor Jens Arne Svartedal a Rus Nikolaj Pankratov, Bauer ale nepolevoval v tempu a stále zvyšoval svůj odstup od zbytku startovního pole. Cílovou pásku proťal lídr seriálu s téměř půlminutovým náskokem na norského běžce.

Jakš se posunul na sedmé místo

Před přesunem Tour do Itálie má Bauer díky bonifikacím náskok 2:07,3 minuty. V pátečním sprintu v Asiagu nejspíš něco ztratí, ale v sobotu je ale na programu 20 km klasicky s hromadným startem ve Val di Fiemme a v neděli závěrečných 10 km volně s vražedným výběhem do sjezdovky Alpe de Cermis. "Před Itálií je hlavním zájmem zůstat zdravý, v uvozovkách přežít sprint a pak zase udeřit," plánoval Bauer.

Spokojený byl se středečním výsledkem i Jiří Magál, který po trápení v úvodních závodech vybojoval 17. místo. "Podařilo se mi zajet dosud nejlepší závod. Snad to bude pokračovat i v Itálii, i když s nějakým výrazným poskočením v pořadí nepočítám," prohlásil třicetiletý závodník.

O šest příček horší byl Martin Jakš, který se přesto v průběžném pořadí posunul na vynikající sedmé místo. Koukal doběhl dvaačtyřicátý a v průběžném pořadí klesl na 15. místo. "Už třetí rok deklarujeme, že jsme silný tým a jdeme nahoru," komentoval Bauer výkony svých kolegů. Na startu dnešního závodu chyběl sprinterský specialista Dušan Kožíšek, který musel Tour vzdát kvůli viróze.

Desítku žen vyhrála Saarinenová, vede Kuitunenová

Závod žen na 10 kilometrů klasicky vyhrála finská běžkyně Aino Kaisa Saarinenová. Na druhém místě skončila s odstupem 2,6 sekundy její krajanka Virpi Kuitunenová, která se však dostala do čela celkového pořadí Tour.

Kuitunenová tak ze zlatého trikotu určeného pro lídra závodu svlékla Švédku Charlotte Kallaovou, vítězku úterní volné patnáctky, která dnes dojela šestá. I to je ale pro juniorskou mistryni světa dobrý počin, protože klasika nepatří k jejím silným stránkám. Naopak Kuitunenová sice dnes triumf slavit nemohla, ale i druhé místo ji vyneslo do čela celkového pořadí. "Dnes to pro mě byl lehčí závod, než jsem čekala, protože po úterku jsem nebyla moc optimistická. Ale dnešní závod jsem potřebovala, abych se chytila," radovala se Kuitunenová po dojezdu.

Při jejích vyrovnaných výkonech při sprintech i distančních závodech je nyní před závěrem Tour de Ski v italských městech Asiago a Val di Fiemme hlavní kandidátkou na celkový triumf. "Mám to po dnešku dobře rozjeté," souhlasila Kuitunenová.

České závodnice znovu skončily daleko v poli poražených. Nejlépe dopadla Ivana Janečková na 34. místě, která na Saarinenovou ztratila dvě minuty a 17 vteřin. Své trápení prohloubila i norská šampiónka Marit Björgenová, která ještě před úterním závodem Tour de Ski vedla. Björgenová dnes dojela až na 20. pozici.

Tour de Ski - 5. etapa, Nové Město na Moravě
Ženy - 10 km klasickou technikou
1. Saarinenová 28:55,7, 2. Kuitunenová (obě Fin.) -2,6, 3. Johaugová (Nor.) -13,3, 4. Ročevová (Rus.) -14,3, 5. Ševčenková (Ukr.) -23, 6. Kallaová (Švéd.) -25,2, 7. Majdičová (Slovin.) -25,3, 8. Kowalczyková (Pol.) -32,2, 9. Follisová (It.) -47,9, 10. Jacobsenová (Nor.) -49,7, ...34. Janečková -2:17,1, 41. Hájková -2:32,5, 43. Erbenová -3:00,3, 47. Skalníková -3:23,1, 51. Tolarová (všechny ČR) -5:02,3.
Celkové pořadí Tour de Ski (po 5 z 8 závodů): 1. Kuitunenová 1:32:21,4, 2. Kallaová -25,0, 3. Kowalczyková -42,1, 4. Ročevová -45,7, 5. Follisová -56,2, 6. Saarinenová -1:17,6, ...36. Janečková -7:17,1, 39. Erbenová -8:04,0, 41. Hájková -8:11,5, 43. Skalníková -9:01,7, 51. Tolarová -16:42,3.
Muži - 15 km klasickou technikou
1. Bauer (ČR) 38:26,9, 2. Svartedal (Nor.) -27,8, 3. Pankratov (Rus.) -28,5, 4. Larsson (Švéd.) -40,0, 5. Roenning (Nor.) -49,9, 6. Dementěv -55,9, 7. Vylegžanin (oba Rus.) -56,1, 8. Hjelmeset (Nor.) -1:15,7, 9. Mae Jaak (Est.) -1:19,9, 10. Černusov (Rus.) -1:20,8, ...17. Magál -1:29,4, 23. Jakš -1:45,7, 43. Koukal (všichni ČR) -2:43,2.
Celkové pořadí Tour de Ski (po 5 z 8 závodů): 1. Bauer 2:02:04,0, 2. Gjerdalen (Nor.) -2:07.3, 3. Piller-Cottrer (It.) -2:32.8, 4. Sommerfeldt (Něm.) -2:39.3, 5. Jonnier (Fr.) -2:41.7, 6. Svartedal -2:47.6, ...7. Jakš -2:47,6, 15. Koukal -3:18,0, 42. Magál -6:28,2.