Rubriky:

Lyže a snowboard

Suverén Bauer si jede do Itálie pro titul krále Tour de Ski

3. ledna 2008 11:55 - PRAHA

S výrazným náskokem dvou minut a sedmi vteřin vstoupí do závěrečných tří dílů lyžařského seriálu Tour de Ski český reprezentant Lukáš Bauer. Před posledními třemi závody na italské půdě má suverénně nejlepší výchozí pozici z celého pelotonu. Bauer je hlavním favoritem na celkový triumf a pokud jej nepotká nečekaný výpadek či zkrat, bude prvním českým vítězem loni zavedeného prestižního klání.

"V klasické patnáctce jsem vydělal docela dost, konkurenti měli na rozdíl ode mě dost špatný den," řekl po jasném triumfu ve středečním závodě na 15 kilometrů klasickou technikou v Novém Městě na Moravě Bauer, jehož nejbližším pronásledovatelem je Nor Gjerdalen.

Pokud v neděli opravdu vyběhne jako první při vražedném stoupání do sjezdovky Alpe de Cermis ve Val di Fiemme, může se navíc lyžař z Božího Daru těšit na finanční prémii 150 tisíc švýcarských franků (asi 2,5 miliónu korun) a také bonus 400 bodů do hodnocení Světového poháru, kde by si Bauer v čele také hodně polepšil. Ještě před tím ale Bauer musí zvládnout neoblíbený páteční sprint v Asiagu a sobotní závod na 20 kilometrů klasicky ve Val di Fiemme.

"Lukášův náskok ale je luxusní. Věříme, že na tom kopci bude jako první," podotkl trenér reprezentace a osobní Bauerův kouč Miroslav Petrásek. Na dobré umístění ale myslí i další Češi: jednadvacetiletý benjamínek Martin Jakš drží překvapivě sedmou pozici, Martin Koukal je patnáctý. "To je pro nás vynikající bilance," radoval se Petrásek.

Čeští reprezentanti se věnovali regeneraci

Čeští reprezentanti po středečním závodě ještě zůstali u Nového Města a s pomocí lékaře a maséra se věnovali hlavně důkladné regeneraci. Na desetihodinový přesun do Asiaga vyrazili z Vysočiny až ve čtvrtek ráno.

V Bauerovi se po jeho dalším přesvědčivém triumfu mísily radost z výhry a také zloba z toho, že mu šéfové Tour de Ski upřeli dvě výhry ze stíhacích závodů na 15 kilometrů, v nichž sice domácí hrdina v Novém Městě projel cílem pokaždé jako první, ale pořadatelé pak za vítěze označili borce s nejlepším časem v závodě, což Bauera přinutilo k vážným úvahám o předčasném odjezdu z Tour.

Teď třicetiletá hvězda cítí zadostiučinění z dalšího jasného triumfu. Bauer na distančních závodech na Vysočině nikdy v přímém souboji na trati nepoznal přemožitele a na klasické patnáctce možná udělal rozhodující krok k celkovém prvenství. Zůstává ale obezřetný, a to hlavně kvůli tomu, že se podle všeho jeho náskok ztenčí po pátečním sprintu v Asiagu. Závody na krátké distance jsou jedinou současnou Bauerovou slabinou. "Musím to nějak přežít. Sprinty beru spíš jako takový krátký a rychlý trénink," připustil Bauer.

Bauerovi by to mělo v Asiagu sedět víc

Přesto se tolik strachovat nemusí. Jeho největší konkurent Gjerdalen také mezi absolutní sprinterskou špičku nepatří, to samé platí pro třetího v pořadí Pillera Cottrera z Itálie a čtvrtého Němce Sommerfeldta. Až z osmé pozice by mohl zaútočit Nor Hetland. Bauerovi by navíc měla nahrát i skutečnost, že profil tratí v Asiagu je náročnější než třeba z pražského Hradčanského náměstí, kde Bauer na rovině neprošel sítem kvalifikace.

"V Asiagu by mně to mělo sedět víc, přece jen to bude těžší závod. Snad se dostanu aspoň do té třicítky," doufal Bauer, který si zase hodně slibuje od sobotní klasické dvacítky ve Val di Fiemme, na níž by měl svoji pozici lídra znovu upevnit. "A ten nedělní výběh do sjezdovky bude snad nejhorší etapou vůbec," připomněl Bauer i rostoucí únavu. Závodníci během deseti dnů absolvují osm těžkých závodů.

Mezi ženami má po pěti závodech nejlepší pozici Finka Virpi Kuitunenová, která je tak blízko k obhajobě loňského premiérového prvenství. S odstupem 25 vteřin následuje dvacetiletá Švédka Kallaová, dalších osmnáct vteřin ztrácí Polka Kowalczyková. Do boje o čelo by ale ještě mohly promluvit i Ročevová z Ruska a Italka Follisová, která se doma může spolehnout na velkou podporu. České reprezentantky hledí na nejlepší s uctivým odstupem: nejlepší z nich je šestatřicátá Iva Janečková se ztrátou sedmi minut a sedmnácti vteřin.

Zbývající program Tour de Ski:
Pátek 4. ledna (Asiago):
10:45 muži a ženy sprint na 1,2 km.
Sobota 5. ledna (Val di Fiemme):
11:45 ženy 10 km klasicky s hromadným startem,
14:00 muži 20 km klasicky s hromadným startem.
Neděle 6. ledna (Val di Fiemme):
12:00 ženy 9 km volnou technikou s handicapovým startem,
14:15 muži 10 km volnou technikou s handicapovým startem

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard