Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžař Bauer v mazací ruletě trefil jackpot

5. ledna 2008 21:00 - VAL DI FIEMME

Vybrání dobré "mázy" je v lyžování základem k úspěšnému výsledku. V sobotu se mohl v náročných podmínkách ve Val di Fiemme vítězem pomyslné loterie cítit český reprezentant Lukáš Bauer, který sice na klasické dvacítce dojel sedmý, ale před poslední etapou zvýšil svůj náskok v celkovém hodnocení Tour de Ski na minutu a 49 vteřin. V úvodu závodu se sice Bauer trápil na konci pole, ale pak se mu lyže rozjely parádně.

"Ale už jsem tomu po tom šíleném začátku nevěřil, že by se to mohlo zlepšit. Stal se zázrak," prohlásil po závodě Bauerův servisman Vít Fousek. Bauer i čeští servismani před závodem i v jeho průběhu však prožívali muka. "Jen řekni, o kolik jsi zestárl. Já tak o 20 let," dobíral si Fouska Bauer, po závodě hýřící výbornou náladou.

Více o závodu ve Val di Fiemme najdete ZDE:
"Ani se nedá popsat, jak jsem se cítil, když jsem Lukáše viděl, jak se trápí úplně na konci. Byl jsem tak naštvaný, že jsem se na trati dokonce rozbrečel," líčil emotivně Fousek. "Bylo by hrozné, kdyby se to všechno kvůli mazání pokazilo a Lukáš o všechno přišel. Vždyť dneska šlo o moc," připomněl Fousek, že Bauer má na dosah celkové vítězství a prémii 150 tisíc švýcarských franků.

Hlasy lídra seriálu Tour de Ski Lukáše Bauera najdete ZDE:

Mazání je od nepaměti velkou alchymií, reprezentační týmy si svá tajemství před konkurencí pečlivě střeží. A český tým v sobotu prošel těžkou zkouškou. Ve Val di Fiemme totiž těsně před závodem mužů začalo vydatně chumelit, čímž se rapidně změnily podmínky pro mazání. "Měli jsme pro kluky nachystané vosky a ty by třeba pro předchozí závod holek byly naprosto vynikající. Ale najednou bylo všechno jinak a co jsme měli připravené, bylo najednou úplně nejhorší," líčil Fousek.

Bauer před závodem testoval dvoje lyže 

Český tým sžírala nejistota. "Vůbec jsem nevěděl co namazat. Nepamatuju si, že bychom to někdy měli tak dramatické a těžké. Navíc před takhle důležitým závodem," poznamenal Fousek. Sám Bauer těsně před závody testoval dvoje lyže. Jedny mu však nejely do kopce, druhé zase zadrhávaly při sjezdech.

Proto se česká jednička rozhodla pro radikální řešení, takzvané lyže s mikrokontaktem, na které se nenanáší vosk, ale část skluznice se pouze zdrsní smirkovým papírem a potře speciálním olejem. Fousek byl proti, ale Bauer si prosadil svou. "Viděl jsem to u svých největších konkurentů, pak mi to schválil i Slovák Bajčičák," prozradil Bauer. "Ale dnes na mikrokontakt nebyly ideální podmínky. Byl to risk," upozornil Bauer.

Tím však drama neskončilo, naopak. Fousek pět minut před závodem pospíchal do servisní buňky, Bauer minutu a půl před závodem nový pár, který neměl šanci otestovat, poprvé nazul. "Už jsem byl nervózní, ale jednou jsem lyže dostal dvacet sekund před startem. Takže jsem měl dneska rezervu," žertoval Bauer.

Na trati si ale pak v duchu nadával. Nové lyže mu nejely, nabalil se na ně sníh. A Bauer se propadal ke chvostu pole, což vyvolalo úžas. "Chtěl jsem Lukášovi poradit, ať skočí do díry a lyže zlomí, že bychom mu je třeba vyměnili. Třeba by ho diskvalifikovali, ale zoufalé situace vyžadují zoufalé činy," vyprávěl Fousek.

Česká jednička vyděsila kolegu Koukala 

I Bauerovi parťáci na trati nevěděli, proč se český lídr trápí. "Docela mě to vyděsilo. Ale Lukáš dostal lyže těsně před startem, ještě byly teplé a chytala se na ně námraza. Když vychladly, tak se to otočilo k lepšímu," všiml si další z českých lyžařů Martin Koukal.

Ten na rozdíl od Bauera společně s dalšími reprezentanty Jakšem a Magálem zvolil klasické mazání s voskem. "Dnes to ale bylo všeobecně těžké. Měl jsem výborné sjezdy, ale zase to nebylo optimální při stoupání," popisoval svoje trable Koukal, který v sobotu dojel dvacátý.

Bauer se nakonec zázračně chytil. Pomohlo mu, když přes smrkové větvičky otřel námrazu a po necelých dvou kilometrech zahájil úspěšnou stíhací jízdu, kterou si upevnil vedení v seriálu. "Dnes nám pomohl lyžařský bůh. Ale už bych to nechtěl zažít," ošíval se Fousek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard