Rubriky:

Lyže a snowboard

Sjezdař Bank si při tréninku v Kitzbühelu zlomil nohu

15. ledna 2008 16:49 - KITZBÜHEL

Nejlepší současný český sjezdař Ondřej Bank si při úterním tréninku na sjezdovce Hahnenkamm v Kitzbühelu zlomil pravou nohu. Jeho nejlepší sezóna, při níž dosáhl na bronz v kombinaci při závodě SP v Beaver Creeku, tak předčasně skončila. „Na vlastní oči jsem pád neviděl, ale líčili mi ho trenéři,“ řekl Právu do telefonu starší bratr Tomáš Bank, který je členem rodinného týmu.

 

archiv

„Ondra jel svůj nejlepší sjezd v sezóně. Na mezičasech se pohyboval mezi patnáctým a dvacátým místem. V okamžiku, kdy najížděl na poslední dlouhý skok, měl dokonce desátou nejvyšší rychlost. V tu chvíli se mu sešlo vše negativní, co mohlo. Jel rychlostí 130 kilometrů v hodině, letěl daleko, asi sedmdesát metrů, což je o dobrých dvacet metrů dál, než měl. Před přistáním na rovině udělal špatný pohyb a dopadl na pravou nohu,"  dodal Bank starší.

"Má problémy s levým kolenem, tak té noze při dlouhých skocích podvědomě ulehčuje. Mluvil jsem s ním, když ho nakládali do sanitky. Řekl mi, že noha rupla už při dopadu. Zlomila se o hranu boty. Kutálel se jěště nějakých padesát metrů a cílem proklouzal po břiše, takže byl klasifikován na 29. místě. Kdyby dojel, byl by to fantastický čas,“ říkal sjezdařův bratr.

I když Rakušané nabízeli operaci v Innsbrucku u svého specialisty, lékař na sjezdovce rozhodl, že Bank musí na sál už v Kitzbühelu. „Nebyla to úplně otevřená zlomenina, ale hodně to krvácelo dovnitř. Po operaci jsem s Ondrou znovu mluvil, byl ospalý po narkóze. Má v noze kovovou výztuhu. Doktor Hospodár, který se o něj stará a operoval mu kolena, doporučil, aby v nemocnici zůstal do konce týdne. Domů ho odveze sanitka v neděli,“ dodal.

Sezóna je ztracená

Ondřej Bank si zlomil levou nohu a ruku už v roce 1996, kdy trefil zmrzlou hromadu sněhu. Pak mu při pádu praskla znovu, takže přišel o dvě sezóny. „Za deset let prodělal deset operací. Ale s přetrhanými menisky pravidelně dojížděl. Ondra měl už v půl roce krvácení do hlavy, je smolař. Skoro závislák na transfuzích,“ dodal v nadsázce Tomáš Bank.

Sezóna je ztracená, ale příští rok od píky nezačne. „Federace by mu měla zmrazit dosavadní body. Byl šestý v kombinaci a byla šance i celkově na medaili. Příští rok by tedy měl opět jezdit Světový pohár,“ přál si Tomáš Bank s tím, že operovaná kolena by měla být po úterním pádu v pořádku. Těžký pád měl Bank i při sjezdu na ZOH v Turíně, kde skončil 6. v kombinaci, podobně jako v roce 2001 na MS v St. Antonu.

Výsledky - trénink:
1. Cuche (Švýc.) 1:58,01, 2. Walchhofer (Rak.) -1,07, 3. Defago (Švýc.) -1,38, ...29. Bank (ČR) -4,73.

Karel Felt, Václav Procházka, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard