Biatlonista Soukup dojel v SP v Itálii jedenáctý ve sprintu

Těsně za nejlepší desítkou skončil český biatlonista Jaroslav Soukup v pátečním sprintu na Světovém poháru v Anterselvě. Na desetikilometrové trati ztratil na vítězného Němce Michaela Greise necelých 47 sekund a skončil jedenáctý. K nejlepšímu výsledku kariéry mu pomohla bezchybná střelba. Z ostatních českých závodníků se na bodovaných příčkách objevil již jen třicátý Michal Šlesingr.

Obhájce prvenství ve Světovém poháru Greis je opět ve skvělé formě, jakou předváděl po celou loňskou sezónu. Minulý týden získal dvě výhry v Ruhpoldingu, v pátek byl díky drtivému finiši opět nejlepší. Neporazil ho ani Ole Einar Björndalen, který i při čisté střelbě zaostal na třetím místě o 6,4 sekundy. Fenomenální norský biatlonista si nicméně upevnil vedení v celkovém pořadí SP. Druhé místo obsadil Rus Nikolaj Kruglov.

Pro pětadvacetiletého Soukupa bylo 11. místo v závodu SP životním výsledkem. "Myslím, že Jardovi pomohla pauza, během které doléčil onemocnění. Navíc se dnes výtečně soustředil na střelbu a ukázal, že tuto disciplínu umí," řekl trenér Vlastimil Vávra. Soukup navíc v průběžné klasifikaci SP předstihl Tomáše Holubce a výrazně posílil svoje nominační ambice pro mistrovství světa v Östersundu.

Nejlepším umístěním rodáka z Lomnice nad Popelkou v této sezóně dosud byla 19. pozice z úvodního vytrvalostního závodu v Kontiolahti. Ve sprintu se už Soukup stal mistrem Evropy, loni skončil v této disciplíně na evropském šampionátu druhý. Ve Světovém poháru byla jeho nejlepším výsledkem 15. příčka z minulého ročníku SP v Hochfilzenu, rovněž ve sprintu.

Šlesingerův krizový den

Výtečně rozjel závod také Šlesingr, který v této disciplíně skončil loni na MS právě v Anterselvě druhý. Po úvodní položce byl desátý s odstupem necelých 11 sekund za vedoucím závodníkem, vstoje ale dvakrát minul terč. "Myslím, že Michal si dnes prožil v této výšce svůj krizový den. Od druhého kola se trápil, a to poznamenalo i jeho střelbu. Za této situace je však zisk byť jediného bodu cenný," dodal Vávra.

Sobotní stíhací závod pojedou vedle Soukupa a Šlesingra i Ondřej Moravec a Holubec. Zdeněk Vítek čtyřikrát chyboval a skončil 71., Roman Dostál kvůli nachlazení nestartoval.

Výsledky - sprint (10 km):
1. Greis (Něm.) 25:05,4 min. (0 tr. okruhů), 2. Kruglov (Rus.) -3,4 (0), 3. Björndalen -6,4 (0), 4. Hanevold (oba Nor.) -34,9 (0), 5. Mesotitsch (Rak.) -35,7 (0), 6. Ferry (Švéd.) -37,8 (1), 7. Fourcade (Fr.) -40,0 (1), 8. Čerezov (Rus.) -42,0 (0), 9. Eder (Rak.) -45,6 (0), 10. Wolf (Něm.) -46,0 (1), 11. Soukup -46,6 (0), ...30. Šlesingr -1:41,8 (2), 35. Moravec -1:46,3 (2), 58. Holubec -2:26,7 (2), 71. Vítek (všichni ČR) -2:50,0 (4).