Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžař Macartney je po pádu v Kitzbühelu v bezvědomí, sjezd vyhrál Cuche

19. ledna 2008 12:22 - KITZBÜHEL

Americký lyžař Scott Macartney, který v sobotu slaví třicáté narozeniny, neustál závěrečný skok slavného sjezdu v rakouském Kitzbühelu a po zhruba šedesátimetrovém letu vzduchem dopadl z výšky přibližně tří metrů přímo na hlavu a vážně se zranil. Po dopadu ztratil helmu a zůstal na sněhu ležet v bezvědomí. Po převozu do nemocnice ho lékaři uvedli do umělého spánku, závodníkův život podle nich není ohrožen.

Třetí muž z prosincového sjezdu ve Val Gardeně Macartney, který v den svých třicátých narozenin startoval s číslem 2, byl po krátkém ošetření na místě převezen vrtulníkem na neurologické oddělení nemocnice v Innsbrucku. Tam ho lékaři uvedli do umělého spánku. Závodníkův život podle nich není ohrožen, lyžař však zůstává pod neustálým dohledem, protože podle oficiální diagnózy utrpěl "izolované mozkolebeční trauma".

Vedle zhmožděnin a odřenin první vyšetření nepotvrdila žádnou zlomeninu ani vnitřní krvácení. Operace proto podle odborníků není nutná. "Upadl do bezvědomí a není schopen mluvit. Hýbe se, což je pozitivní. V každém případě má otřes mozku," uvedl krátce po Američanově pádu lékař závodu.

Na stejném místě náročné zledovatělé sjezdovky Streif se v úterním tréninku zranil nejlepší český alpský lyžař Ondřej Bank, který si při dopadu zlomil o botu holenní a lýtkovou kost v pravé noze. O den později postihlo podobné zranění i domácího sjezdaře Andrease Budera.

Po dnešní události kritizoval pořadatele Bode Miller, který v závodu dojel druhý. "V tréninku jsme viděli, že závěrečný skok je nebezpečný, byl tam zařazen jen kvůli show. A výsledkem toho je, že jeden z mých krajanů se zranil," uvedl Američan.

Cuche míří za obhajobou malého glóbu 

Hrozivým pádem poznamenaný závod nakonec vyhrál švýcarský lyžař Didier Cuche. O druhé místo se podělili domácí Mario Scheiber a Američan Miller, oba ztratili na vítěze 27 setin sekundy.

Třiatřicetiletý bronzový medailista z MS Cuche vyhrál legendární Hahnenkamm podruhé, deset let po svém prvním triumfu. Tehdy se však kvůli nepřízni počasí jel značně zkrácený a netradičně dvoukolový "sprint". "Teprve teď jsem v Kitzbühelu vyhrál doopravdy. Měl jsem skvělé lyže, celou dobu jsem si užíval, jak jedu rychle," prohlásil spokojený vítěz, který získal mimořádnou prémii 70 000 eur.

Celkově se Cuche radoval z osmého prvenství v SP, v Kitzbühelu přitom vystoupil na stupně vítězů také v pátečním super-G. Díky další stovce bodů se dostal do čela průběžného pořadí a míří i za obhajobou loňského malého glóbu za sjezd.

SP v alpském lyžování - Kitzbühel (Rak.)
Muži - sjezd
1. Cuche (Švýc.) 1:52,75, 2. Miller (USA) a Scheiber (Rak.) oba +0,27, 4. Walchohofer (Rak.) +0,28, 5. Maier (Rak.) +0,61, 6. Sullivan (USA) +0,70, 8. Büchel (Licht.) +0,80, 9. Guay (Kan.) +1,14, 10. Fill (It.) +1,15.
Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 10 závodů): 1. Cuche 384 b., 2. Miller 363, 3. Walchhofer 330, 4. Buder (Rak.) 211, 5. Jerman (Slovin.) 181, 6. Sullivan 178.
Pořadí SP (po 22 z 41 závodů): 1. Cuche 765, 2. Raich (Rak.) 744, 3. Miller 713, 4. Albrecht (Švýc.) 572, 5. Grange (Fr.) 456, 6. Ligety (USA) 440, ...54. Bank (ČR) 88.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard