Závod SP v Canmore vyhrála ukrajinská lyžařka Ševčenková

CANMORE

Ukrajinská běžkyně na lyžích Valentina Ševčenková suverénně vyhrála závod Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou v kanadském Canmore. Před druhou Ruskou Jevgenií Medveděvovou měla v cíli závodu s intervalovým startem náskok 30,3 sekundy. Třetí skončila Polka Justyna Kowalczyková.

Už od prvních mezičasů bylo zřejmé, že se o prvenství utkají Ševčenková s Medveděvovou. Obě udávaly tempo na všech mezičasech, v polovině trati měla ukrajinská běžkyně náskok dvou sekund, ostatní favoritky zaostávaly již o více než deset vteřin.

V druhém pětikilometrovém okruhu dvaatřicetiletá lyžařka výrazně zrychlila a dojela si s velkým náskokem pro svůj čtvrtý triumf ve Světovém poháru.

O vedení v celkovém hodnocení SP mohla přijít Švédka Charlotte Kallaová, která závody v Kanadě po nemoci vynechala. Obhájkyně celkového prvenství a průběžně druhá žena letošní sezóny Virpi Kuitunenová z Finska však v pátek dojela až jedenáctá.

České běžkyně do zámoří necestovaly, v pátečním závodu mužů na 15 km volně se představí i české duo Martin Koukal, Milan Šperl.

SP v Canmore - 10 km:
1. Ševčenková (Ukr.) 26:46,7, 2. Medveděvová (Rus.) -30,3, 3. Kowalczyková (Pol.) -33,3, 4. Valbusaová (It.) -42,2, 5. Majdičová (Slovin.) -51,6, 6. Jacobsenová (Nor.) -51,9, 7. Ročevová (Rus.) -52,3, 8. Follisová (It.) -52,7, 9. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -59,5, 10. Kurkinová (Rus.) -1:03,1.