Bauer vyhrál patnáctku v Otepää a zvýšil své vedení v SP

OTEPÄÄ/PRAHA

Triumfální návrat do stopy. Jinak asi nelze charakterizovat výkon Lukáše Bauera v sobotním závodu Světového poháru v běhu na lyžích v estonském Otepää. Český reprezentant kvůli nemoci nezávodil od svého vítězství na Tour de Ski, ještě během týdne bojoval s virózou a do Pobaltí odlétal s přáním urvat alespoň nějaké body. Na konto jich nakonec přidal plný počet, když ovládl pořadí závodu s individuálním startem na všech mezičasech.

Bauer proběhl patnáctikilometrovou trať o necelých čtrnáct sekund rychleji než domácí Jaak Mae, který dokázal zrychlit ve druhé části závodu a odsunul na třetí příčku finského běžce Villeho Nousiainena, jenž ztratil víc než minutu. Bez dílčích triumfů na Tour de Ski si český reprezentant doběhl pro šesté vítězství ve Světovém poháru v kariéře. V Otepää navázal na úspěšné vystoupení z roku 2006, kdy zde na stejné trati skončil druhý.

Hned za první desítkou skončil v Otepää jednadvacetiletý Martin Jakš a do bodované třicítky se vešel i Jiří Magál, který skončil devětadvacátý. Čtvrtý z české party, Milan Šperl, nakonec do závodu neodstartoval.

V Estonsku se nedařilo Bauerovým nejbližším pronásledovatelům v pořadí seriálu. Němec René Sommerfeldt skončil sedmnáctý a Nor Tor Arne Hetland dokonce doběhl až na 37. místě a skončil bez bodů. Bauer tak vede pořadí s náskokem 295 bodů na Sommerfeldta, Hetland ztrácí dalších 70 bodů.

Podobu sobotního závodu poznamenalo i v Estonsku teplé počasí. Sníh na trati rychle měkl a organizátoři proto vyslali do stopy jako první tzv. červenou skupinu, v níž je elitní třicítka závodníků. Světový pohár v Otepää pokračuje v neděli klasickým sprintem jednotlivců.

SP v běhu na lyžích - Otepää (Est.)
Muži - 15 km klasicky
1. Bauer (ČR) 39:29,4 min., Mae (Est.) + 13,7, 3. Nousiainen (Fin.) +1:05,2, 4. Veerpalu (Est.) + 1:10,8, 5. Hjelmeset (Nor.) + 1:14,4, 6. Svartedal (Nor.) + 1:17,2, 7. Södergren (Švéd.) + 1:23,5, 8. Cologna (Švýc.) + 1:32,8, 9. Filbrich (Něm.) + 1:36,1, 10. Vittoz (Fr.) + 1:45,0, 11. Jakš (ČR) + 1:54,5, ...29. Magál (ČR) + 2:43,7.
Průběžné pořadí SP: 1. Bauer 916 bodů, 2. Sommerfeldt (Něm.) 621, 3. Hetland (Nor.) 572, 4. Teichmann (Něm.) 502, 5. Di Centa (It.) 467, 6. Piller Cottrer (It.) 437, 7. Gjerdalen (Nor.) 418, 8. Checchi (It.) 396, 9. Svartedal 321, 10. Angerer (Něm.) 312, ...23. Jakš 184, 27. Koukal 161, 61. Kožíšek 54, 70. Šperl 41, 116. Razým 8, 131. Magál (všichni ČR) 3.