Vonnová má malý křišťálový glóbus za prvenství ve sjezdu

WHISTLER

Americká lyžařka Lindsey Vonnová vyhrála ve Světovém poháru celkové hodnocení sjezdu a za prvenství v disciplíně získala malý křišťálový glóbus. V pátek jí k tomu na olympijské trati v kanadském Whistleru stačilo druhé místo, díky rozdílu jediné setiny sekundy zvítězila Nadia Stygerová. Devětadvacetiletá Švýcarka triumfovala v SP počtvrté v kariéře, avšak ve sjezdu poprvé.

Devětadvacetiletá Švýcarka triumfovala v SP počtvrté v kariéře, avšak ve sjezdu poprvé. Dosud vítězila vesměs v superobřích slalomech. "Je skvělé, že jsem vyhrála zrovna na sjezdovce, kde se za dva roky pojede o olympijské medaile," prohlásila Stygerová.

Vítězka čtyř sjezdů v sezoně Vonnová má v čele průběžného pořadí disciplíny nedostižný náskok 287 bodů před rakouskou obhájkyní a pětinásobnou držitelkou trofeje Renate Götschlovou. "Je úžasné, že se mi to povedlo už dva závody před koncem. Už se teď aspoň o ten glóbus můžu konečně přestat bát," řekla s úsměvem Vonnová, první celková americká vítězka sjezdu od triumfu Picabo Streetové v roce 1996.

Vonnová, která mohla vyhrát i v pátek, ale doplatila na chybu ve spodní části tratě, vede také celkové pořadí Světového poháru. Třetí ve Whistleru dojela její krajanka Julia Mancusová, na domácí favoritku Britt Janykovou zbylo až čtvrté místo. České reprezentantky nestartovaly.

SP sjezdu ve Whistleru:
1. Stygerová (Švýc.) 1:45,30, 2. Vonnová -0,01, 3. Mancusová (obě USA) -0,19, 4. Janyková (Kan.) -0,35, 5. Götschlová (Rak.) -0,39, 6. Pärsonová (Švéd.) -0,43, 7. Görglová (Rak.) -0,47, 8. N. Fanchiniová (It.) -0,56, 9. Vanderbeeková (Kan.) -0,59, 10. Ruizová (Šp.) -0,67.