Bauer po dramatickém finiši vyhrál skiatlon ve Falunu

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer zvítězil ve skiatlonu ve švédském Falunu a udělal další krok k vítězství ve Světovém poháru. Český reprezentant uhájil v cílové rovince prvenství před razantně finišujícím Norem Tordem Aslem Gjerdalenem, který na Bauera ztratil jen sedm desetin sekundy. Třetí Švéd Anders Södergren zaostal už téměř o šest sekund.

"Je to super, až jsem z toho sám překvapený. Ale závod jsem si docela užil," řekl Bauer spolupracovníkovi ČTK.

Na úvodní klasickou část se těšil, naopak bruslení se trochu obával. "Na klasice jsem to chtěl roztrhat, ale hodně foukalo, takže jsem od toho upustil. Ale jelo se mi skvěle, až jsem se musel trochu brzdit," prohlásil Bauer.

Znovu pochválil práci servismanů, potěšil ho i rychlý čas při přezouvání lyží v polovině závodu. Přesto i potom ještě dlouho jela v čele početná skupina. "Pak najednou nastoupil Södergren a už jsem si říkal, že není šance. Ale ve sjezdu udělal chybu a já si asi kilometr před cílem řekl, že za to vezmu, co to půjde. Dojezd do cíle byl trochu do kopce, to už jsem si pohlídal," uvedl vítěz.

Bauerův náskok v čele SP činí 408 bodů

Bauer tak navázal na předchozí medailové úspěchy z únorových závodů. V Liberci doběhl druhý a v estonském Otepää rovněž vyhrál. Ve Falunu v sobotu mohl slavit pátý triumf v této sezóně Světového poháru a sedmý celkově.

Svůj náskok v čele průběžného pořadí zvýšil třicetiletý lyžař z Božího Daru už na 408 bodů. "Dneska jsem si hlavně cíleně hlídal lidi, kteří byli ve svěťáku kolem mě, aby mi moc neujeli," prohlásil.

Jeho nejbližší pronásledovatel Němec René Sommerfeldt v závěru sobotního závodu neudržel Bauerovo tempo a doběhl pátý. Do konce sezóny zbývá už jen sedm závodů, z toho tři sprinty, takže český běžec má křišťálový glóbus na dosah.

V neděli ho ve Falunu čeká štafeta, první od nečekaného triumfu české čtveřice v Davosu. "Martin Jakš se kvůli ní v sobotu šetřil, rozhodně chceme být zase co nejvýš," poznamenal Bauer.

Výsledky - skiatlon (15 km klasicky+15 km volnou technikou):
1. Bauer (ČR) 1:11:54,1, 2. Gjerdalen (Nor.) -0,7, 3. Södergren (Švéd.) -5,8, 4. Dolidovič (Běl.) -8,2, 5. Sommerfeldt (Něm.) -9,6, 6. Östensen (Nor.) -9,6, 7. Di Centa (It.) -9,7, 8. Dementěv (Rus.) -10,1, 9. Piller-Cottrer (It.) -10,1, 10. Hetland (Nor.) -10,2, ...27. Magál -37,8, 29. Koukal -52,3, 52. Šperl (všichni ČR) -4:33,7.