Po sprintu ve Stockholmu se Bauerův náskok v SP neztenčil

STOCKHOLM

Lyžařské sprinty Světového poháru klasickou technikou ve Stockholmu vyhráli Nor Jens Arne Svartedal a Finka Virpi Kuitunenová, která si upevnila první místo v průběžném pořadí seriálu. V čele mužského pořadí je nadále s výrazným náskokem Lukáš Bauer, jenž sprint vynechal. Jediný český účastník Dušan Kožíšek obsadil v kvalifikaci na kilometrové trati 37. místo a do vyřazovacích bojů nepostoupil.

V případě vítězství se ve středu mohl na druhé místo za Bauera posunout Nor Tor Arne Hetland, který by tak snížil jeho náskok na 394 bodů, ale vypadl ve čtvrtfinále. Šest závodů před koncem sezóny zůstává Bauerovým nejbližším pronásledovatelem Němec René Sommerfeldt, jenž zaostává o propastných 408 bodů.

Seriál pokračuje v sobotu sprintem ve finském Lahti, kde se o den později poběží závod na 15 km klasickou technikou. V něm si Bauer v předstihu může jako první český běžec v historii zajistit Křišťálový globus.

Svartedal porazil v mohutném finiši na špinavém sněhu ve švédské metropoli o dvě desetiny sekundy krajana Börreho Nässe, jenž vyhrál kvalifikaci.

V ženském finále si Kuitunenová doběhla pro třetí vítězství v sezóně a první letošní triumf ve sprintu. Jednatřicetiletá Finka tak odrazila útok Norky Astrid Jacobsenové, která vyhrála předchozí dva závody a přiblížila se prvnímu místu ve Světovém poháru na rozdíl 31 bodů. Po patnáctém vítězství v kariéře vede Kuitunenová o 86 bodů.

Výsledky - sprint (1 km klasicky):
Muži: 1. Svartedal 2:17,3 min., 2. Näss (oba Nor.) -0,2, 3. Jönsson (Švéd.) -0,9, 4. Rönning (Nor.) -1,3, 5. Miranda (Fr.) -1,5, 6. Dahl (Nor.) -10,7, ...37. Kožíšek (ČR) - vyřazen v kvalifikaci.