Kožíšek ve sprintu v Lahti zopakoval 6. místo a životní výsledek

LAHTI

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek vybojoval ve sprintu Světového poháru v Lahti stejně jako loni šesté místo a vyrovnal svůj nejlepší individuální výsledek v kariéře. Český reprezentant v sobotu vyhrál čtvrtfinálový i semifinálový běh volnou technikou. Ve finále doplatil na kolizi soupeřů, kteří ho vytlačili mimo trať, a do bojů o medaile nezasáhl.

Vítězem závodu se stal jednadvacetiletý Nor Anders Glörsen, který prošel vyřazovacími boji bez zaváhání a připsal si druhé vítězství v kariéře. Premiérový úspěch slavil v prosinci rovněž v ruské Rybinsku rovněž ve sprintu.

Čtyřiadvacetiletému Kožíškovi se vyplatila taktika, aby byl na první otočce kvůli následnému sjezdu vždy na druhé pozici. "Dost foukalo a bylo znát, když jsem jel za někým," vysvětlil v rozhovoru pro ČTK český lyžař. "Pak se mi vždy podařilo dostat se na první místo a udržet ho až do konce," radoval se.

Má raději obtížnější tratě a právě taková je v Lahti. "Jsou tam dva táhlé kopce, to mi sedí," prohlásil. Podobný sprint absolvoval loni v Asiagu v rámci Tour de Ski, kde byl rovněž šestý. "Tam je také stoupání, tam mi to také sedělo," vysvětlil důvody svých úspěchů.

Finálových kolizí měl několik, vždy doplatil na strkanici soupeřů a jednou musel vyjet z trati skoro do protisvahu. "Snažil jsem se nespadnout a pak jsem si v úzké části ještě píchnul hůlkou do lyže a už to nemělo cenu, už jsem absolutně ztratil kontakt," objasnil, proč vzdal boj ještě na trati.

Mezi ženami triumfovala olympijská vítězka ve sprintu Kanaďanka Chandra Crawfordová. Vedoucí závodnice Světového poháru Fin Virpi Kuitunenová, která ve středu vyhrála sprint klasickou technikou ve Stockholmu, v sobotu nepostoupila z kvalifikace. Na domácí půdě obsadila 34. místo a nezískala ani bod.

Nedařilo se ani nejbližšímu pronásledovateli Lukáše Bauera ve Světovém poháru Renému Sommerfeldtovi. Německý lyžař skončil v kvalifikaci na 36. místě a dál ztrácí na českého běžce 408 bodů. O něco si polepšil třetí muž průběžného pořadí Nor Tor Arne Hetland, jenž vyhrál finále B a byl celkově sedmý.

V neděli se v Lahti uskuteční závod na 15 km klasickou technikou a Bauer si už může zajistit jako první českých běžec v historii Křišťálový glóbus.

Výsledky sprintu v Lahti:
Muži: 1. Glörsen (Nor.) 2:43,5, 2. Newell (USA) -0,4, 3. Hattestad (Nor.) -0,6, 4. Lind (Švéd.) -1,0, 5. Kershaw (Kan.) -1,1, 6. Kožíšek (ČR) -6,7.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Bauer (ČR) 1096 bodů, 2. Sommerfeldt (Něm.) 688, 3. Hetland (Nor.) 647, 4. Teichmann (Něm.) 538, 5. Piller Cottrer (It.) 516, 6. Gjerdalen (Nor.) 508, ...28. Jakš 204, 31. Koukal 187, 57. Kožíšek 94, 77. Šperl 41, 128. Razým 8, 131. Magál (všichni ČR) 7
Ženy: 1. Crawfordová (Kan.) 2:37,7, 2. Matvejevová (Rus.) -0,5, 3. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -0,9, 4. Majdičová (Slovin.) -1,0, 5. Randallová (USA) -1,7, 6. Björgenová (Nor.) -11,6.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. Kuitunenová (Fin.) 1101, 2. Jacobsenová (Nor.) 1022, 3. Kallaová (Švéd.) 933, 4. Kowalczyková (Pol.) 870, 5. Majdičová 792, 6. Follisová (It.) 787, ...75. Erbenová 11, 96. Janečková (obě ČR) 1.