Slavný Holmenkollen vyhrála Ukrajinka Ševčenková

OSLO

Ukrajinka Valentina Ševčenková si připsala na tratích v Holmenkollenu čtvrté vítězství v závodu Světovém poháru. Maratónskou trať na 30 kilometrů volnou technikou zvládla o 14 sekund rychleji než druhá Švédka Charlotte Kallaová. Pro bronz si doběhla Němka Claudia Nystadová.

Před finálovými závody sezóny v Bormiu opět zvýšila náskok v celkové klasifikaci Finka Virpi Kuitunenová a míří za obhajobou loňského prvenství. Nyní vede již o 210 bodů před Norkou Astrid Jacobsenovou, která v sobotu po deseti kilometrech vzdala.

Dlouho se zdálo, že si pro premiérově vítězství v sobotu doběhne norská juniorská mistryně světa Therese Johaugová. Ještě na posledním mezičasu pět kilometrů před cílem byla první, na nejtěžší trati letošní sezóny ji ale došly síly a nakonec skončila těsně pod stupni vítězů se ztrátou dvaceti sekund na Ševčenkovou.

Smůlu měla jediná česká lyžařka na startu Helena Erbenová. V úvodní polovině závodu se držela v první dvacítce, v cíli ale nakonec skončila na 31. místě a těsně jí unikla bodovaná třicítka.

Výsledky - 30 km volně:
1. Ševčenková (Ukr.) 1:24:14,9 hod., 2. Kallaová (Švéd.) -14,5, 3. Nystadová (Něm.) -19,0, 4. Johaugová -20,6, 5. Björgenová (obě Nor.) -42,7, 6. Roponenová -59,1, 7. Kuitunenová -1:13,8, 8. Saarinenová (všechny Fin.) -1:31,2, 9. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:36,8, 10. Valbusová (It.) -1:45,4, ...31. Erbenová (ČR) -6:25,3.