Bauer potvrdil vítězství ve SP druhým místem na Holmenkollenu

OSLO

Běžec na lyžích Lukáš Bauer v prvním závodě po oficiálním potvrzení svého celkového vítězství ve Světovém poháru doběhl druhý ve slavném padesátikilometrovém závodě volnou technikou na Holmenkollenu. Český suverén sezóny v Oslu nestačil pouze na Švéda Anderse Södergrena, jenž zvítězil s obrovským náskokem dvou a půl minuty.

Třicetiletý Bauer se stal vítězem SP v týdnu "bez boje", poté co jeho nejbližší pronásledovatel René Sommerfeldt nenastoupil do středečního sprintu v Drammenu. Dnes ale Němec skončil v poli poražených, zatímco Bauer podal další ze skvělých výkonů ve své životní sezoně.

Český běžec zahájil dlouhý závod opatrně a postupně své tempo zvyšoval. Na 10. kilometru se dostal do první desítky, zhruba na 30. na medailovou pozici a na posledních deseti kilometrech předstihl definitivně Itala Pietra Pillera Cottrera a prosadil se na druhé místo. Bauer nakonec skončil s půlminutovým náskokem před Švýcarem Remem Fischerem, jenž se dostal na třetí příčku.

Svůj vlastní závod si jel prakticky od začátku Södergren. Vítěz z Holmenkollenu z roku 2006 byl na prvním místě už na druhém mezičase na 7. kilometru a náskok stále zvyšoval až k neohroženému triumfu. Třicetiletý Švéd porazil Bauera o 2:32,5 minuty a připsal si druhé vítězství v SP v kariéře.

Vedle Bauera si odvezli z Osla slušný bodový příděl i další dva čeští reprezentanti. Také Jiří Magál vsadil na taktiku postupného zrychlování a skončil dvanáctý, což je jeho nejlepší umístění v sezoně. Poslední kilometry jel spolu s ním Martin Koukal a obsadil sedmnáctou pozici.

Do konce sezóny už zbývají odjet jen dva závody příští víkend při finále SP v Bormiu. Bauer má v čele celkového pořadí málo vídaný náskok 506 bodů.

OSLO - 50 km volně:
1. Södergren (Švéd.) 2:11:44,7 hod., 2. Bauer (ČR) -2:32,5, 3. Fischer (Švýc.) -3:02,0, 4. Vittoz (Fr.) -3:02,2, 5. Piller Cottrer (It.) -3:36,5, 6. Jonnier (Fr.) -4:54,2, 7. Bajčičák (SR) -5:41,1, 8. Andresen (Nor.) -5:48,5, 9. Olsson (Švéd.) -6:01,3, 10. Angerer (Něm.) -6:18,1, ...12. Magál -6:48,8, 17. Koukal (oba ČR) -8:20,7.