Běžkyně Kuitunenová obhájila celkové vítězství ve Světovém poháru

BORMIO

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová obhájila celkové vítězství ve Světovém poháru. Třicetiletá závodnice potvrdila zisk svého druhého křišťálového glóbu nedělním triumfem v posledním závodě sezóny na finále seriálu v Bormiu.

Kuitunenová v neděli dojela do cíle první ve stíhacím závodě na 10 km volnou technikou, do nějž po vítězství v sobotní klasické desítce startovala s třísekundovým náskokem před Justynou Kowalczykovou. Právě polská běžkyně byla její největší soupeřkou, ještě tři kilometry před finišem vedla o téměř půl minuty, neodolala však závěrečnému ataku Kuitunenové, která díky telemarku protnula fotobuňku o tři desetiny sekundy dříve.

Třetí skončila vítězka pátečního prologu Claudia Nystadová z Německa, která ztratila 39 sekund.

Čtyřnásobná mistryně světa Kuitunenová už byla celkovému vítězství v SP blízko před finále. To se počítalo stylem Tour de Ski, body se tudíž rozdávaly až po skončení třídílného miniseriálu. Bývalá dopingová hříšnice nakonec i díky celkově osmi triumfům v sezóně získala 1552 bodů a vyhrála s náskokem 297 bodů před Astrid Jacobsenovou z Norska.

Nejúspěšnější českou běžkyní byla v první sezóně po odchodu Kateřiny Neumannové Helena Erbenová, jež v neděli obsadila 34. místo a celkově byla jednasedmdesátá.

Bormio - stíhací závod 10 km volně:
1. Kuitunenová (Fin.) 30:28,1, 2. Kowalczyková (Pol.) -0,3, 3. Nystadová (Něm.) -39,6, 4. Ševčenková (Ukr.) -1:02,5, 5. Longaová (It.) -1:14,1, 6. Björgenová -1:26,0, 7. Jacobsenová (obě Nor.) -1:27,7, 8. Zellerová (Něm.) -1:28,1, 9. Follisová (It.) -1:28,1, 10. Roponenová (Fin.) -2:00,0, ...34. Erbenová (ČR) -4:46,9.
Konečné pořadí SP (po 31 závodech): 1. Kuitunenová 1552 b., 2. Jacobsenová 1255, 3. Kowalczyková 1096, 4. Kallaová (Švéd.) 1046, 5. Majdičová (Slovin.) 969, 6. Ševčenková 957, ...71. Erbenová 17, 103. Janečková (ČR) 1.